Kiedy mieszkanie na wynajem, a kiedy aparthotel?

Aparthotele to inwestycje, które łączą w sobie cechy obiektów mieszkalnych i usługowych.  Powstaje więc pytanie, w jaki sposób powinny być one klasyfikowane. O wymogach technicznych dla aparthoteli - mówi Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners.

Property News

Autor: PropertyNews.pl 06 lipca 2017 10:02

Aparthotele nie doczekały się dotąd szczególnej regulacji, która jednoznacznie odpowiadałaby na to pytanie. W szczególności powstaje wątpliwość, czy w zakresie wymagań technicznych, jakie muszą spełniać aparthotele, zastosowanie znajdą przepisy dotyczące zabudowy mieszkalnej czy usługowej – w szczególności hotelarskiej.

- Odpowiedź na to pytanie jest nieco przewrotna: kluczowe znaczenie mają postanowienia planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy). Jeżeli dla danego obszaru dopuszczalna będzie jedynie zabudowa usługowa, w szczególności jeżeli mogą tam powstawać wyłącznie obiekty hotelarskie, aparthotel będzie musiał spełnić wymagania stawiane dla tego rodzaju inwestycji. Jeżeli natomiast w określonym miejscu może powstać jedynie budynek mieszkalny, aparthotel będzie musiał spełnić wymagania techniczne dla budynku mieszkalnego - wyjaśnia Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners. - Oczywiście przeznaczenie obszaru wpływa także na przyszły sposób użytkowania obiektu, z czego deweloper musi sobie zdawać sprawę; oferowanie lokali do stałego zamieszkania w budynku wzniesionym na terenie przeznaczonym pod działalność hotelu może zostać uznane za niezgodne z przepisami.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem Michała Urbańskiego, sytuacja wygląda inaczej, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zarówno budowę obiektów mieszkalnych jak i usługowych. - W takim przypadku, z uwagi na elastyczność koncepcji aparthoteli i brak szczegółowych uwarunkowań prawnych, inwestor dysponuje dużą swobodą przy decydowaniu jakie będzie przeznaczenie aparthotelu i w konsekwencji jakie wymagania techniczne będzie on musiał spełnić - tłumaczy. - Jeżeli zamierzeniem inwestora jest to, by w aparthotelu prowadzona była działalność hotelarska, czyli ogólnie dostępne wynajmowanie lokali, będzie musiał zapewnić zgodność aparthotelu z wymaganiami technicznymi typowymi dla obiektów hotelarskich.

Oprócz ogólnych wymagań (które określa przede wszystkim rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) aparthotel będzie musiał w takim przypadku sprostać szczegółowym wymaganiom określonym przez ustawę o usługach turystycznych i jej akty wykonawcze, a także szczególnym wymaganiom sanitarnym i przeciwpożarowym. - Zakres wymagań określonych ustawą o usługach turystycznych dotyczy na przykład wyposażenia pokoi i jest różny w zależności od tego, za jaki rodzaj obiektu hotelarskiego uznany ma być dany aparthotel - mówi Michał Urbański. - Aparthotel będzie musiał spełnić największe wymagania, jeżeli będzie miał zostać sklasyfikowany jako hotel. Spełnienie takich wymagań pozwoli jednak na korzystanie w odniesieniu do aparthotelu z oznaczeń typowych dla hoteli, w szczególności gwiazdkowe zaszeregowanie.

Przeczytaj cały artykuł: Aparthotel czy mieszkania na wynajem? Diabeł tkwi w szczegółach

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych