Kielce podnoszą podatek od nieruchomościPAP - 12 listopada 2015 13:50


Ok. 11 mln zł dodatkowych dochodów w budżecie Kielc na 2016 r. ma przynieść planowana przez władze miasta podwyżka podatków od nieruchomości.


Pomysł krytykują radni - w ich opinii brakujących pieniędzy trzeba szukać w oszczędnościach działalności miejskich instytucji. O propozycji zamian stawek w podatkach od nieruchomości dyskutowano dziś podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta.

W rozmowie z dziennikarzami przed posiedzeniem komisji, skarbnik miasta Barbara Nowak przypomniała, że samorząd podnosił podatek dla osób fizycznych ostatnio w 2008 r. – stawki te obowiązywały od 2009 r. Dla przedsiębiorców było to w 2011 r. – nowe stawki funkcjonowały od 2012 r. Jak dodała, stawki podatków od nieruchomości w Kielcach zawsze były dużo niższe, niż pozwalały na to przepisy i mniejsze w porównaniu do miast podobnej wielkości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po raz pierwszy władze Kielc proponują zastosowanie maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię.

Według magistratu, podwyższenie podatków uzupełni budżet Kielc o 11 mln zł. Podczas posiedzenia komisji Nowak przedstawiła przykładowe wyliczenia, w jaki sposób zmienią się stawki podatków w skali roku, dla różnych grup mieszkańców.

Przykładowo: właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci o 12 zł więcej, właściciel domu o pow. 220 mkw. - o 107 zł; przedsiębiorca posiadający budynek wielkości 200 mkw. - o 565 zł, duży przedsiębiorca - prawie 16 tys. zł więcej. Największa różnica jest w podatku dla dużych galerii handlowych - ponad 237 tys. zł więcej, w stosunku do opłaty z 2015 r.