Kłopot z własnością mieszkań spółdzielczych wybudowanych z pomocą BGK

Spółdzielnie mieszkaniowe domagają się nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, aby można było wyodrębnić na własność lokal wybudowany przy wykorzystaniu kredytu BGK. Resort budownictwa zapewnia, że istniejące regulacje na to pozwalają.

Autor: HouseMarket.pl 21 września 2016 09:00

Przedstawiciele spółdzielni twierdzą, że ustawa uniemożliwia im realizację postulatów członków spółdzielni, którzy chcieliby wyodrębnić własność lokali.

- W związku z tym zdarzają się sytuacje rezygnacji ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, a co za tym idzie obowiązku wypłacenia przez spółdzielnię mieszkaniową waloryzowanych wkładów budowlanych, co jest dużym obciążeniem dla budżetu spółdzielni - tłumaczy posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlatego zapytała ministra infrastruktury i budownictwa o możliwość nowelizacji odpowiednich przepisów tak, by można było ustanawiać spółdzielcze własnościowe prawo do lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wybudowanych z wykorzystaniem środków z kredytu Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kłopoty z własnością mieszkań

W odpowiedzi, wiceminister Kazimierz Smoliński przypomniał, że możliwość wyodrębniania na własność lokali mieszkalnych powstałych przy udziale środków z byłego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, do których zostało ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, została wprowadzona nowelizacją ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Uchylono wtedy ust. 2 w art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w którym zawarty był zakaz wyodrębniania na własność lokali spółdzielczych wybudowanych ze środków KFM.

- Pomimo wprowadzonych rozwiązań, stosowanie przepisów potwierdziło występowanie wątpliwości prawnych, wyrażanych m.in. przez część środowisk spółdzielczych, izby notarialne oraz sądy, czego efektem były odmowy realizacji wniosków członków spółdzielni mieszkaniowych o przeniesienie własności lokali - przyznał Kazimierz Smoliński.

Nowelizacje naprawiły błąd

W związku z tym ustawą z 12 czerwca 2015 r. nowelizującą ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne i ustawę o Banku Gospodarstwa Krajowego wyeliminowano wątpliwości związane z interpretacją przepisów o ustanawianiu odrębnej własności lokali wybudowanych z kredytu udzielonego przez BGK.

Kolejna nowelizacja wprowadziła obowiązujący dziś przepis, według którego zakaz przekształceń dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach nowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, czyli tzw. finansowania zwrotnego, którego pierwsza edycja odbyła się na przełomie 2015 r. i 2016 r.

- O możliwości podjęcia działań związanych ze sprzedażą mieszkań spółdzielczych wybudowanych z KFM świadczy nie tylko podjęta inicjatywa ustawodawcza w tym zakresie, ale przede wszystkim realizacja tej procedury przez te spółdzielnie mieszkaniowe, które złożyły w BGK wnioski o ustalenie wysokości zadłużenia na wyodrębniany lokal mieszkalny. Według stanu na 30 czerwca 2015 r. do BGK wpłynęło 625 wniosków – przypomina wiceminister Kazimierz Smoliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych