Kodeks urbanistyczno-budowlany wprowadza fasadowe zmiany?

Kodeks urbanistyczno-budowlany, wbrew pozorom, nie reguluje w sposób kompleksowy procesu administracyjno-budowlanego - podkreślają przedstawiciele kancelarii Linklaters: Kacper Piórecki, radca prawny i Mateusz Cieślak, aplikant adwokacki.

wnp.pl

Autor: PTWP - WNP.pl 06 października 2016 14:49

Czy przedstawiony projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego rodzi nadzieje na maksymalne odformalizowanie i skrócenie czynności administracyjnych związanych z procesem budowlanym?

Podstawową zmianą wprowadzoną w kodeksie jest ujęcie wielu dotychczasowych procedur w ramach jednej zgody inwestycyjnej. Można mieć jednak obawy, czy miejscami nie jest to zmiana czysto fasadowa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przykładem może być likwidacja decyzji o warunkach zabudowy, w miejsce której pojawia się postanowienie wydawane w toku postępowania o wydanie zgody inwestycyjnej. Czy w praktyce dojdzie zatem jedynie do zmiany „decyzji” na „postanowienie”?

Innym przykładem zmiany, która może okazać się pozorna, jest wprowadzenie milczącej zgody na wydanie zgody inwestycyjnej. W praktyce milcząca zgoda może pełnić taką samą funkcję jak dotychczasowy brak sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych.

Projekt przewiduje skupienie wielu kompetencji w rękach starosty w ramach jednolitej zgody inwestycyjnej. Zgoda inwestycyjna będzie mogła bowiem łączyć w sobie elementy postępowań planistycznych i podziałowych (obecnie na poziomie gminnym) z postępowaniem budowlanym a nawet wywłaszczeniowym (obecnie na poziomie powiatu).

Wydaje się, że celem takiej kumulacji było przyspieszenie postępowania. Istotną kwestią jest gotowość starostw do obsługi nowych postępowań. Zwłaszcza dla małych urzędów powiatowych może to być prawdziwym wyzwaniem i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych