Kolejne głosy w sprawie kontrowersyjnych przepisów. Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński jest przeciw wycince drzew - poinformowało w komunikacie MKiDN. Rząd przyjął nowelę ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która przewiduje m.in. "całkowitą ochroną zieleni na terenach zabytkowych".

Autor: PAP 01 marca 2017 16:03

Proponowane zmiany chronią przed niekontrolowaną wycinką zieleni, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego" - przekonuje wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy przewiduje m.in. "całkowitą ochronę zieleni na terenach zabytkowych, w tym zabytkowych parków, ogrodów, cmentarzy i innych form zieleni na obszarach wpisanych do rejestru zabytków".

MKiDN poinformowało, że dzięki zmianom w przepisach "usprawniona została procedura uzyskiwania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów". "Niezależnie od tego, czy teren jest własnością prywatną, wymagane będzie jedno pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamiast dotychczasowych dwóch, wynikających z odmiennych ustaw" - podkreśla resort kultury.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejną zmianą, zaproponowaną w projekcie noweli, jest wprowadzenie ochrony tymczasowej zabytków od momentu wszczęcia procedury dotyczącej wpisu do rejestru. "W toku postępowania o wpis obowiązywać będzie zakaz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku" - napisano w komunikacie resortu kultury.

Nowela ustawy o ochronie zabytków przewiduje także zmianę w trybie powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków.

"Generalny Konserwator Zabytków będzie miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków" - podkreśla ministerstwo kultury. Dotychczas wojewódzcy konserwatorzy zabytków byli powoływani i odwoływani przez wojewodów jedynie za zgodą Generalnego Konserwatora Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych