
Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem noweli Prawa budowlanego, umożliwiającym prowadzenie dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej.
We wtorek podczas pierwszego czytania projektu na posiedzeniu komisji wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wskazał, że nowelizacja wynika z potrzeby cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa.
Wśród głównych założeń proponowanej noweli wiceminister wymienił umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. "Inwestorzy będą korzystać z tego portalu, by składać wnioski, zgłoszenia, zawiadomienia związane z procesem budowlanym i następnie generować różne wydruki" - wyjaśnił.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Uściński poinformował, że projekt ma też zapewnić prowadzenie centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. "Dzięki szerokiemu dostępowi do tych danych, np. przy procesie uzyskiwania decyzji budowlanych, projektanci nie będą musieli za każdym razem przynosić aktualnych uprawnień, będą one dostępne dla organów w postaci elektronicznej" - powiedział wiceminister.
Ponadto projekt umożliwia uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej - obecnie przepisy są dostosowane do uzgadniania projektów w formie papierowej. Uściński przekazał, że szacowane skutki finansowe regulacji dla budżetu państwa to niecałe 4 mln zł rozłożone na 10 lat.
Małgorzata Chmiel (KO) zapowiedziała złożenie kilku poprawek podczas drugiego czytania. Dotyczą one m.in. doprecyzowania, kto ma przekazywać informacje o wpisie do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, a także ujednolicenia terminu wejścia w życie głównych założeń ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r.
Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele Krajowej Rady Architektów i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zgłosili m.in. potrzebę uwzględnienia w projekcie procedury wpisania do rejestru uprawnień obywateli spoza Polski. Mieli też uwagi do terminu wejścia w życie niektórych zapisów.
Wiceminister rozwoju odpowiedział, że uwagi zostaną przeanalizowane i ewentualnie ujęte w poprawkach złożonych podczas drugiego czytania.