Komisje przeciw większości poprawek do projektu dot. tzw. mieszkania bez wkładu własnego

Sejmowe komisje finansów oraz infrastruktury negatywnie zaopiniowały w piątek większość poprawek do projektu w sprawie tzw. mieszkania bez wkładu własnego. Pozytywną opinię uzyskała poprawka dotycząca możliwości udzielania gwarantowanego kredytu m.in. na wykończenie mieszkania.

Autor: PAP 01 października 2021 11:23

W piątek połączone komisje finansów publicznych oraz infrastruktury rozpatrywały poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do projektu ustawy określającego, na jakich zasadach będzie udzielany i spłacany kredyt hipoteczny objęty gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego, który jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu. Przewiduje on, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Posłowie opiniowali poprawki zgłoszone w czwartek do projektu przez Koalicję Obywatelską i Koalicję Polską - PSL. Jedenaście ze zgłoszonych propozycji nie uzyskało pozytywnej rekomendacji komisji. Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. przeciw poprawce zgłoszonej przez klub KP-PSL, by wszystkie rodziny, spełniające kryteria ustawy mogły otrzymać pomoc w spłacie oraz przeciw zwiększeniu wsparcia po urodzeniu drugiego dziecka i podwyższeniu tzw. progów odtworzeniowych. Nie poparto też propozycji klubu KO ws. pomocy państwa w razie śmierci lub długotrwałej choroby jednego z kredytobiorców.

Połączone komisje pozytywnie zaopiniowały natomiast poprawkę zgłoszoną przez KO zmierzającą do tego, by gwarantowany kredyt mieszkaniowy mógł być także udzielony "w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania".

Procedowane przepisy przewidują, że państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat w walucie polskiej. Projekt zawiera ponadto mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania. Drugim z możliwych do zastosowania mechanizmów będzie upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć, w rozporządzeniu, wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych