Kredyty mieszkaniowe mają się dobrze

W drugim kwartale tego roku banki udzieliły ponad 49 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości na ponad 10,6 mld zł, czyli odpowiednio o 9,8 proc. i 12,45 proc. więcej niż w pierwszym kwartale - poinformował w poniedziałek Związek Banków Polskich.

Autor: PAP 29 sierpnia 2016 16:18

ZBP najnowszy raport AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych po drugim kwartale tego roku. Według niego, zapowiedź zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych oraz efekt sezonowości - to główne czynniki, które wpłynęły na istotnie wyższe wyniki akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym w drugim kwartale 2016 r.

W tym okresie banki udzieliły ponad 49 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości przekraczającej 10,6 mld zł, czyli odpowiednio o 9,8 proc. i 12,45 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br. Rynek mieszkaniowy w największych aglomeracjach pozostaje w stanie równowagi, jednak obserwacja cen transakcyjnych mieszkań w długim okresie wskazuje na niewielki trend wzrostowy – komentuje Jacek Furga z ZBP, prezes Centrum AMRON.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z raportu wynika, że w drugim kwartale tego roku portfel kredytów mieszkaniowych powiększył się o 13,7 tys. sztuk w porównaniu do stanu na koniec poprzedniego kwartału. Na koniec czerwca liczba umów kredytowych wyniosła 2 027 972 sztuk. A łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 382 mld 858 mln zł. Oznacza to przyrost rzędu 2,35 proc., a nominalnie o 8 mld 776 mln zł.

Raport odnotowuje wzrost liczby nowo udzielonych kredytów w całym pierwszym półroczu 2016 w stosunku do ub. roku o 5,84 proc i analogicznie wzrost ich wartości o 5,27 proc.

- Można mówić o stosunkowo istotnych zmianach, za którymi z jednej strony stoi typowy dla naszego rynku efekt sezonowości, z drugiej natomiast - zapowiedzi dotyczące zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych i możliwe dalsze zaostrzenia wymogów kredytowych - mówi Furga.

ZBP przypomniał, że 15 marca br. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkań z puli przewidzianej na 2016 rok, która do tego czasu została wyczerpana w 95 proc.

Autorzy wskazali, że przeciętna wartość nowo udzielonego kredytu hipotecznego ogółem wyniosła 215 931 zł, czyli więcej o 3,43 proc. (7 152 zł) w stosunku do wartości zanotowanej w I kwartale 2016 roku. Natomiast średnia wartość kredytu w złotych wyniosła 214 558 zł, to o 6 735 zł (3,24 proc.) więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Średnia wartość kredytu denominowanego w walutach obcych również wzrosła - o 15 208 zł (czyli 5,16 proc.) osiągając poziom 309 778 zł. Kredyty mieszkaniowe w złotych stanowiły 98,56 proc. wartości nowego portfela, a kredyty denominowane w euro blisko 1 proc. W drugim kwartale 2016 roku zanotowano jedynie symboliczne wzrosty marży i oprocentowania kredytów.

Zdaniem dra Jacka Furgi banki będą w tym roku podchodzić ostrożnie do nowej akcji kredytowej -Możliwe są dalsze zaostrzenia dotyczące wymogów kredytowych, gdyż nadal nieznana jest skala ewentualnych obciążeń kosztami realizacji tzw. ustawy spreadowej, złożonej przez Prezydenta RP do Sejmu, jak również innymi potencjalnymi kosztami powstałymi wskutek niesłabnących roszczeń niektórych grup frankowiczów. Dlatego też trudno oczekiwać, aby całkowity wynik akcji kredytowej w 2016 r. przekroczył poziom z roku 2015 - ocenił.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych