Łódź zmienia zasady sprzedaży nieruchomości

Miasto zbywa coraz więcej należących do samorządu nieruchomości. Zgodę na poszczególne transakcje bardzo często musi wyrazić Rada Miejska. Aby usprawnić ten proces prezydent Łodzi zaproponowała kilka zmian.

Autor: UM Łódź 28 grudnia 2016 14:14

Chodzi m.in. o zwolnienie z obowiązku uzyskiwania indywidualnej zgody Rady zbywania nieruchomości w trybie bezprzetargowym na rzecz ich użytkowników wieczystych. Nieruchomości gruntowe oddane w użytkowanie wieczyste mogą być sprzedane wyłącznie w trybie bezprzetargowym użytkownikom wieczystym. Cena nie podlega negocjacjom - nie może ona być niższa od wartości wskazanej przez rzeczoznawcę majątkowego - napisano na oficjalnej stronie urzędu miasta.

Druga propozycja dotyczy zwolnienia z uzyskania opinii Rady Miejskiej w przypadku, gdy miasto jest współwłaścicielem - wraz ze Skarbem Państwa lub inną jednostką samorządu terytorialnego - nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste. Udział w nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może być sprzedany wyłącznie użytkownikowi wieczystemu w trybie bezprzetargowym. Cena nabycia udziału w nieruchomości nie może być niższa od wartości wskazanej przez rzeczoznawcę majątkowego, nie podlega więc negocjacjom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaproponowano także rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do nabywania nieruchomości miasta w użytkowanie o stowarzyszenia ogrodowe prowadzące na terenie Łodzi rodzinne ogrody działkowe. Jest to związane z wejściem w życie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Przewidziano w niej wiele form przekazywania gruntów na rzecz tego typu stowarzyszeń - sprzedaż, oddanie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony czy użytkowanie wieczyste.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych