Mazowsze z bardziej ambitną uchwałą antysmogową. Od 2024 roku zakaz palenia węglem w stolicy

Konsultacje przygotowywanej przez urząd marszałkowski nowej uchwały antysmogowej potrwają do 16 sierpnia - przypomina w piątkowym komunikacie mazowiecki urząd marszałkowski.

Autor: PAP 13 sierpnia 2021 10:30

Według urzędu największe zmiany czekają Warszawę i sąsiednie powiaty. W 2024 roku w stolicy ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla, a od 2030 r. - także innych paliw stałych.

Dodano, że także w 2030 r. podobne regulacje zaczną obowiązywać w podwarszawskich powiatach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na Mazowszu od 2017 roku obowiązuje już uchwała antysmogowa, która zakazuje m.in. spalania niskiej jakości paliw, takich jak węgiel brunatny, muły czy wilgotna biomasa. Nowe kotły muszą ponadto spełniać wymagania tzw. ekoprojektu - dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze.

Jak wskazuje cytowany w komunikacie Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych urzędu marszałkowskiego, sama Warszawa i okolice potrzebują ambitniejszych zmian ze względu na znaczne przekroczenia norm jakości powietrza, jak i dużą koncentrację ludności.

"Proponowana aktualizacja uchwały jest zgodna z Europejskim Zielonym Ładem i polityką energetyczną kraju. Termin wprowadzenia nowych regulacji uwzględnia także nową perspektywę środków unijnych, która może być dla samorządów zastrzykiem gotówki na działania wspierające mieszkańców w wymianie pieców" - mówi Podgórski.

Konsultowany projekt przewiduje nowe regulacje dla Warszawy i powiatów podwarszawskich. Według niego od 2024 roku w Warszawie nie zainstalujemy już kotłów na węgiel, a od 2030 r. także na inne paliwa stałe, np. drewno czy pellet. Odejście od węgla i paliw stałych w 2030 r. czeka także sąsiednie powiaty.

Planowane są jednak pewne wyłączenia spod zakazów. Mają one objąć mieszkańców, którzy zainstalowali urządzenia grzewcze zgodne z ekoprojektem po wprowadzeniu uchwały antysmogowej w 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych