Mieszkania na wynajem nie zrewolucjonizują rynkuHouseMarket.pl - 09 grudnia 2015 08:58


Państwo powinno wspierać budownictwo na wynajem, m.in. usuwając bariery, przez które ta działalność jest dla inwestorów nieopłacalna. Należałoby zmienić przepisy podatkowe – twierdzi Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Stylu.


Według wiceprezesa Euro Stylu w Polsce brakuje polityki mieszkaniowej. – Wspieranie budownictwa na wynajem byłoby właściwym kierunkiem, pod warunkiem że tym zajmowałyby się tym podmioty komercyjne. Państwo powinno przede wszystkim usunąć bariery sprawiające, że tego rodzaju działalność jest dla inwestorów nieopłacalna, np. zmodyfikować przepisy podatkowe – tłumaczy Mikołaj Konopka.

Wiceprezes podkreśla, że nie można myśleć o polityce mieszkaniowej w oderwaniu od innych polityk, choćby emerytalnej. Polacy nie mają poczucia bezpieczeństwa co do swoich emerytur, ponieważ co chwilę wprowadzane są zmiany do systemu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Trudno oczekiwać, że uznaliby, że mogą w tych mieszkaniach mieszkać do śmierci. Pojawia się obawa o to, z czego opłacą rachunki, jeśli ich sytuacja będzie gorsza niż obecnych emerytów – wyjaśnia wiceprezes.

Dodaje, że Polacy traktują swoje mieszkanie kupione na 30-letni kredyt również jako zabezpieczenie na emeryturę. Zakładają, że tego im państwo nie zabierze w przeciwieństwie do składek w ZUS-ie czy OFE.

– Żeby spokojnie mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu, jak to jest na przykład w Niemczech, musielibyśmy mieć jako społeczeństwo odpowiednio wysokie oszczędności i to zgromadzone poza systemem, bo temu nie ufamy. Dlatego uważam, że w naszym kraju mieszkania na wynajem nie zrewolucjonizują rynku. Wobec tego państwo mogłoby kontynuować wspieranie osób chcących kupić mieszkanie – uważa Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Stylu.