MRiT przygotowuje nowelę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt nowelizacji przepisów, który ma m.in. usprawnić sporządzania planów miejscowych i uszczelnić procedury wydawania decyzji o warunkach zabudowy - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Autor: Pap 23 marca 2022 09:24

"Przygotowanie reformy systemu planowania przestrzennego wymaga pilnego dokonania zmian legislacyjnych w celu ułatwienia procedur i optymalizacji obowiązujących przepisów. W pierwszej kolejności jest niezbędne uszczelnienie procedury wydawania decyzji wz (o warunkach zabudowy - PAP) poprzez doprecyzowanie kryteriów lokalizacji oraz wprowadzenie terminu ważności decyzji" - napisano w opisie projektu.

Jak dodano, niezbędne jest również usprawnienie sporządzania planów miejscowych oraz zaproponowanie nowego narzędzia urbanistyki operacyjnej uławiającego inwestowanie przy zachowaniu zasad ładu przestrzennego i transparentności.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Planowane zmiany przewidują też wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, uchwalanego obligatoryjnie dla całej gminy, w randze aktu prawa miejscowego - planu ogólnego. Plan ogólny będzie dokumentem zwięzłym, o krótkiej liście ustaleń, co pozwoli na jego sprawne przyjmowanie.

Zakłada się też uchylenie przepisów upoważniających do wydawania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

"W zakresie określenia kierunków polityki przestrzennej rolę studium pełnić będzie strategia rozwoju gminy, w ramach której sporządza się model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz formułuje się ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej" - napisano.

Przewidziano też wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego prowadzonego w systemie teleinformatycznym, będącego źródłem danych i informacji przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z wykazem planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych