Nowy projekt zachęci banki i frankowiczów do zawierania ugód

Projekt rozporządzenia przedłużający do końca roku 2022 zaniechanie poboru podatku od niektórych dochodów związanych z kredytem hipotecznym został opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmiana ma zachęcić banki i frankowiczów do zawierania ugód.

Autor: PAP 18 stycznia 2022 08:56

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projektowane rozporządzenie było poprzedzone podobnym rozporządzeniem Ministra Finansów z 27 marca 2020 r., które obowiązywało do 31 grudnia 2021 r. Proponowany projekt rozporządzenia zawiera propozycję przedłużenia zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych, przy spełnieniu określonych warunków o kolejny rok tj. do 31 grudnia 2022 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rozporządzenie będzie stanowiło istotną zachętę do zawierania - przez instytucje finansowe i kredytobiorców - ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych" - wskazano.

Wyjaśniono, że projekt zawiera propozycję zaniechania poboru PIT z tytułu: wierzytelności umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytów mieszkaniowych; świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego, w związku z ujemnym oprocentowaniem.

Zaproponowano też zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z dużym zainteresowaniem społecznym i istotnym wpływem rozporządzenia na trwające procesy zawierania ugód w tzw. sprawach frankowych, resort finansów prosi o zgłaszanie ewentualnych uwag w terminie 7 dni od dnia udostępnienia projektu rozporządzenia. Według ministerstwa, krótki termin do zgłaszania uwag jest podyktowany "ważnym interesem publicznym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych