Ogród wertykalny lub zielony dach obniży podatek od nieruchomości

Ogród wertykalny, zielony dach czy zielona fasada – zastosowanie tych ekologicznych rozwiązań w Toruniu umożliwi ubieganie się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Uchwałę w tej sprawie przyjęła  Rada Miasta Torunia.

Autor: housemarket.pl 19 grudnia 2021 14:43

Jak informuje toruński urząd miasta, zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyć ma powierzchni użytkowej budynków lub ich części, z wyjątkiem powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. To znaczy, że program skierowany jest do mieszkańców miasta, a nie do przedsiębiorców. Przewiduje się jednak, że zwolnienie stanowić będzie pomoc de minimis – będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków np. zajętych wyłącznie na cele mieszkalne lub związanych z tym celem.

Jak definiuje się ogród wertykalny, zielony dach czy zieloną fasadę?

·            Zielony dach – nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowione na dostosowanym wielowarstwowym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 40 cm, umożliwiający ich wielosezonową wegetację,

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

·            Ogród wertykalny – nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowionych na instalacjach trwale zamontowanych na ścianach budynków umiejscowionymi na podłożach umożliwiających ich wielosezonową wegetację,

·            Zielona fasada – fragment ściany budynku porośnięty roślinnością pnącą, której korzenie znajdują się w ziemi.

Miejski serwis torun.pl przypomina, że aktualnie wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna charakterystycznych dla aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych. Dzięki zastosowaniu zielonej fasady, zielonych dachów i ogrodów wertykalnych uzyskamy niższe rachunki za ogrzewanie (dodatkowy izolator), efektywnie ochłodzimy nasz budynek oraz wyłapiemy drobne zanieczyszczenia z powietrza. Rozwiązania takie odgrywają także rolę retencyjną oraz wpływają na poprawę estetyki i wyglądu krajobrazu miejskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych