Pierwsza inwestycja na podstawie lex deweloper w Warszawie coraz bliżejwarszawa.naszemiasto.pl - 27 października 2020 10:31


Przy Gdańskiej w warszaskiej dzielnicy Żoliborz może powstać inwestycja na podstawie lex deweloper. Sąd uchylił decyzję Rady Warszawy, która nie zgodziła się na inwestycję. Miasto czeka na uzasadnienie wyroku - czytamy na warszawa.naszemiasto.pl.

Deweloper planował zrealizować inwestycję w miejscu, gdzie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy przewiduje zabudowę jednorodzinną. Blok na 100 mieszkań nie pasował do tej koncepcji, dlatego Rada Warszawy jednogłośnie odrzuciła projekt.

Firma Greenfields, planująca inwestycję, zaskarżyła decyzję, a Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do jej wniosku stwierdzają, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, nie jest wiążącym aktem prawa miejscowego. Dodatkowo sąd podkreślił, że w pobliżu planowanej inwestycji przy ul. Gdańskiej 5 i 7 są budynki podobnej skali. To otwiera furtkę, by skorzystać z tzw. zasady dobrego sąsiedztwa, która obowiązuje przy wydawaniu warunków zabudowy (tzw. wuzetek).

Miasto czeka na uzasadnienia wyroku, zaś wniosek dewelopera będzie ponownie rozpatrywany na Komisji Ładu Przestrzennego m.st. Warszawy.