Powstanie zespół parlamentarny ds. reprywatyzacji

Zespół parlamentarny ds. zbadania nieprawidłowości przy reprywatyzacji chcą powołać posłowie PiS. Zespół ma zbierać informacje z całej Polski i, w przypadku podejrzenia nieprawidłowości, kierować sprawy do prokuratury – poinformował w piątek poseł Paweł Lisiecki (PiS).

Autor: PAP 07 października 2016 13:53

- Zastanawialiśmy się, czy zespół, czy komisja śledcza? Odpowiedź jest jednoznaczna: zespół. Dlaczego? Bo komisje śledcze są powoływane po to, by badać nieprawidłowości działania struktur państwa. Tutaj państwo stanęło na wysokości zadania – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Michał Dworczyk.

Zaznaczył, że CBA doprowadziło do tego, że afera reprywatyzacyjna ujrzała światło dzienne, działają zespoły prokuratorskie powołane w Warszawie, we Wrocławiu. - Dlatego uznaliśmy, że jedynym rozsądnym działaniem jest stworzenie zespołu, a nie powoływanie komisji śledczej – podkreślił Dworczyk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lisiecki poinformował, że zespół będzie analizował informacje dotyczące zwrotu nieruchomości, nieprawidłowości, będzie prowadził szerokie analizy i w przypadku uznania, że mamy do czynienia z przestępstwem, ze złamaniem prawa, z nieprawidłowościami, będzie kierował te sprawy do prokuratury.

Zaznaczył, że obywatele w ostatnich latach zwracali się do prokuratury i organów ścigania z wnioskami o ściganie osób, które dokonywały przestępstw przy reprywatyzacji. - Natomiast w niektórych przypadkach dochodziło do umarzania lub oddalania takich wniosków. Chcielibyśmy, aby ten zespół stanowił pośrednictwo między obywatelami a prokuraturą, aby śledztwa umorzone na nowo podjąć – powiedział poseł PiS.

Z kolei Dworczyk zwrócił się do szefa PO Grzegorza Schetyny o – jak mówił – zwinięcie politycznego parasola ochronnego nad prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

- Apelujemy do przewodniczącego Schetyny: nie przedkładajcie partyjnych interesów nad sprawy warszawiaków, nad sprawy uczciwości, pokażcie w końcu, że przestrzegacie standardów politycznych – powiedział Dworczyk.

Lisiecki powiedział, że wniosek w sprawie powołania zespołu ma zostać złożony jeszcze w piątek. Dodał, że zaproszeni do udziału w jego pracach są przedstawiciele pozostałych partii politycznych, społecznicy i mieszkańcy. Zapowiedział, że zespół zbierze się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 19 października.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych