Projekt noweli o spółdzielniach mieszkaniowych skierowany do dalszych prac

Rządowy projekt noweli o spółdzielniach mieszkaniowych dostosowuje przepisy obowiązującej ustawy do wyroków TK oraz usprawnia działalność spółdzielni - mówił we wtorek w Sejmie wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński. Projekt skierowano do dalszych prac w komisji.

Autor: PAP 21 czerwca 2017 10:38

Jak tłumaczył w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, projektowana nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwi także realizację zamierzeń i celów, które zostały określone w Narodowym Programie Mieszkaniowym przyjętym przez rząd w ubiegłym roku.

Projekt w zakresie wyroków Trybunału Konstytucyjnego wprowadza m.in. możliwość wykupu tak zwanych dawnych lokali zakładowych przyjętych nieodpłatnie przez spółdzielnie, a także zmienia zasady rozliczania przez spółdzielnie z właścicielami lokali powstałej wspólnoty mieszkaniowej z ewidencjonowanych wpływów i wydatków funduszu remontowego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał Smoliński, projekt przewiduje też rozwiązania usprawniające działalność spółdzielni, m.in. zapewnia jej członkom możliwość uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia za pośrednictwem pełnomocnika z tym ograniczeniem, że jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jednego członka. "Do tej pory takiego obowiązku nie było i wiele spółdzielni w swoich statutach wprowadziło zakaz udzielania pełnomocnictw" - wyjaśnił.

Proponowane przepisy zmieniają także sposób liczenia głosów podczas obrad walnego zgromadzenia - uchwała walnego zgromadzenia będzie podjęta, jeżeli opowie się za nią wymagana w ustawie lub w statucie ogólna liczba członków biorących udział w głosowaniu nad tą uchwałą. Projekt przewiduje także przyznanie członkostwa w spółdzielni wyłącznie osobom związanym prawnie ze spółdzielnią.

Projekt ureguluje też kwestie uczestnictwa właścicieli lokali w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu od powstania wspólnoty.

Proponowane prawo wyłącza także spod egzekucji opłaty za media wnoszone przez osoby zamieszkujące w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. "Obecnie opłaty te podlegają egzekucji, co często skutkuje powstaniem zaległości płatniczych przez spółdzielnie wobec dostawców mediów i pogarsza sytuację w samej spółdzielni, a także wszystkich spółdzielców, nawet tych niezadłużonych" - wskazał Smoliński.

Projekt eliminuje możliwość lustrowania spółdzielni mieszkaniowej przez prezesów i modyfikuje uprawnienia ministra wobec spółdzielni mieszkaniowej.

Proponuje się wprowadzenie zakazu tak, aby prezesi spółdzielni oraz określone w ustawie osoby (...) nie mogły wykonywać funkcji związanych z lustracją. "Muszą się zdecydować - albo ktoś chce być prezesem, albo lustratorem" - mówił Smoliński. Niestety - jak opowiadał - jak wynika ze skarg napływających do ministerstwa, prezesi często przeprowadzają lustracje i robią to nierzetelnie.

W myśl projektowanych przepisów, minister, aby przeprowadzić ocenę czy spółdzielnia działa zgodnie z prawem, będzie mógł żądać przedstawienia przez nią dokumentów, a w przypadku podejrzenia naruszenia przez spółdzielnię prawa - wnioskować o zbadanie jej działalności w toku lustracji.

Projekt zakłada m.in. realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego (którego częścią jest program Mieszkanie plus). W nowych inwestycjach spółdzielczych spółdzielnia będzie mogła określić termin, po upływie którego będzie możliwe przeniesienie własności lokalu.

Proponuje się, aby znowelizowane przepisy weszły w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (jeden artykuł zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od publikacji).

Projekt nowelizacji został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji infrastruktury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych