Rząd ułatwi przekształcanie budynków. Będą nowe mieszkania w starych obiektach handlowych ?

Projekt w tej sprawie ma być w ciągu kilku tygodni rozpatrywany na posiedzeniu rządu - przekazał minister rozwoju Waldemar Buda.

Autor: PAP 03 sierpnia 2022 13:31

  • Ministerstwo rozwoju chce wprowadzić ułatwienia w przekształcaniu budynków i gruntów przeznaczonych na cele usługowe i handlowe na mieszkalne.
  • Minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że projekt ma być rozpatrywany w najbliższych dniach na Komitecie Stałym Rady Ministrów.
  • Wiceminister rozwoju Piotr Uściński zapewnia, że po zmianie przepisów nie będzie dochodzić do "patodeweloperki".

Podczas konferencji prasowej w resorcie rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazał, że większa popularność pracy zdalnej i zmiana nawyków na skutek pandemii spowodowały, że sporo obiektów handlowych i usługowych dziś liczy straty, część jest niewykorzystywana, część nie ma najemców.

W związku z tym - jak mówił - ministerstwo proponuje zmiany przepisów, które spowodują uelastycznienie wykorzystywania terenów albo obiektów, które dziś są przeznaczone na duże galerie handlowe, powyżej 2 tys. metrów albo na obiekty biurowe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Chcielibyśmy, by w dzisiejszych obiektach, oczywiście tam gdzie jest to technicznie możliwe, dochodziło do transformacji tych terenów i obiektów. Samorząd będzie podejmował decyzję i wskazywał uchwałą, który teren pomimo że w planie (zagospodarowania przestrzennego, PAP) lub studium (uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) jest przeznaczony na usługi lub obiekt handlowy, będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa - powiedział minister rozwoju.

Dodał, że samorząd będzie mógł oczekiwać, by 5 proc. mieszkań trafiła do zasobu mieszkań komunalnych samorządu.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński doprecyzował, że samorząd będzie mógł wykupić takie lokale za 50 proc. kosztów ich budowy. - Gmina kupując takie lokale będzie mogła też skorzystać z naszych programów wsparcia - dodał.

- Żeby cały proces usprawnić, chcemy, by czasowo, przez okres 2 lat przy przebudowach tego typu obiektów wyłączyć procesy dotyczące formalności, czyli pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru, by te prace, które nie naruszają konstrukcji, odbyły się bez zbędnych formalności - podkreślił minister Buda.

Nie będzie patodeweloperki

Uściński zapewnił, że po zmianie przepisów nie będzie dochodzić do "patodeweloperki". - Wszystkie standardy muszą być zachowane, minimalna powierzchnia mieszkania, standardy dotyczące tego, jak mieszkanie ma być skonstruowane, jakie ma być naświetlenie. Na jakieś "patodeweloperskie" rozwiązania nie ma tu zgody w tej ustawie - podkreślił wiceminister.

Buda przekazał, że projekt ma być rozpatrywany w najbliższych dniach na Komitecie Stałym Rady Ministrów. - Myślę, że w ciągu kilku tygodni będzie to procedowane na Radzie Ministrów i później proces w Sejmie, więc bardzo szybko zamierzamy do tego podejść, przeprocedować - powiedział szef MRiT.

- Liczymy, że to rozwiązanie w krótkim czasie przyniesie nam kilka tysięcy mieszkań. Dopingujemy wszystkich tych, którzy mają niewykorzystane powierzchnie, by szli w tym kierunku - oświadczył Buda.

W czerwcu projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

W wykazie podano, że planowana ustawa ma zlikwidować bariery dotyczące zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych lub ich części, wiążące się z koniecznością przebudowy (np. wyodrębnieniem lokalu lub wykonaniem loggi).

Zgodnie z projektem, przebudowa służąca regulowanej zmianie sposobu użytkowania (w tym przebudowie ścian zewnętrznych) nie będzie wymagała pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Wyjątkiem będą elementy konstrukcyjne budynku, kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników - dla takiej przebudowy nadal mają być stosowane przepisy Prawa budowlanego przewidujące obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę i sporządzenia projektu budowlanego.

Jak zaznaczono, ma być to rozwiązanie doraźne - na czas związany z reagowaniem na skutki pandemii i w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Założono, że można byłoby je stosować przez okres do 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Zmiany w specustawie mieszkaniowej

W projekcie zaproponowano też zmiany w specustawie mieszkaniowej, które umożliwią przekształcenie terenów, na których obecnie są zlokalizowane budynki biurowe lub obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. na inwestycje mieszkaniowe. - Tereny te są zazwyczaj wskazane jako usługowe w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zmiana tych dokumentów jest procedurą czasochłonną i wymaga ze strony gminy znacznych nakładów finansowych - zauważono.

O zmianie sposobu użytkowania budynku w trybie specustawy mieszkaniowej trzeba będzie zawiadomić wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jest to konieczne działanie, aby zrealizowana inwestycja mieszkaniowa została w przyszłości uwzględniona przy sporządzaniu dla tego terenu planu miejscowego lub jego zmiany - podano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych