Rząd zajmie się nowelą ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków dostosowującej polskie przepisy do unijnych dyrektyw. Dziś ruszają prace.

Autor: PAP 26 lipca 2022 09:18

  • Projekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
  • W uzasadnieniu projektu wskazano, że potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wdrożenia unijnych dyrektyw oraz konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.
  • W Ocenie Skutków Regulacji podkreślono, że obowiązujące obecnie przepisy krajowe w przeszłości budziły wątpliwości służb Komisji Europejskiej w zakresie pełnego wdrożenia postanowień dyrektywy 2010/31/UE.

Zgodnie z projektem ustawy, minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa przygotowuje projekt długoterminowej strategii renowacji budynków służącej wspieraniu renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

W projekcie zaproponowano m.in. przywrócenie obowiązku załączania świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Ponadto doprecyzowano regulacje dotyczące weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej pod kątem prawidłowości i rzetelności ich sporządzenia.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Proponowane przepisy mają też umożliwić powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Mają też wprowadzić skuteczny system informowania nabywców i najemców nieruchomości o charakterystyce energetycznej budynków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych