Senat o opłatach egzekucyjnych za opróżnienie lokalu

Senackie komisje rozpoczęły we wtorek prace nad projektem nowelizującym przepisy o opłatach egzekucyjnych pobieranych od dłużnika za opróżnienie lokalu. Konieczność zmiany tych regulacji wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r.

Autor: PAP 01 lutego 2017 09:44

- Trybunał stwierdził, że te przepisy są krzywdzące i niemające nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną, w sytuacji kiedy komornik wysyła jedno pismo i bierze za to jak za eksmisję, czyli np. 13 tys. zł - powiedziała senator Lidia Staroń (niezrzeszona), która przygotowała ten senacki projekt. Jak dodała, to nie jest tak, że orzeczenie TK rozwiązało problem, bo - jak podkreśliła - zdarza się, że tego typu opłaty nadal są naliczane.

W swym wyroku TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zgodnie z którym od dłużnika za opróżnienie lokalu jest pobierana jednakowa opłata egzekucyjna, niezależnie od tego, czy opuścił lokal dobrowolnie, czy też został przymusowo wyprowadzony.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„W przypadku dobrowolnego opuszczenia lokalu mieszkalnego przez dłużnika komornik unika m.in. konieczności przymusowego otwarcia lokalu, usuwania oporu dłużnika oraz jego domowników i wymaganej w związku z tym asysty policji, opisu i usuwania ruchomości znajdujących się w lokalu, a mimo to ma prawo pobrania opłaty w wysokości, która przysługuje w przypadku przymusowego wprowadzenia wierzyciela do lokalu, co wiąże się z niewspółmiernie różnym nakładem pracy komornika - wskazał wówczas Trybunał w uzasadnieniu orzeczenia.

W związku z tym - według TK - wysokość opłat stałych w tych dwóch sytuacjach powinna zostać zróżnicowana, zwłaszcza że opłata egzekucyjna do pewnego stopnia ma stanowić ekwiwalent za czynności faktycznie podejmowane przez komornika w toku postępowania egzekucyjnego.

Według senackiego projektu, opłata miałaby zostać zmniejszona do wysokości 1/25 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, jeśli dłużnik po wezwaniu przez komornika dobrowolnie opuściłby lokal w wyznaczonym terminie. Jeśli zaś dłużnik wyprowadził się jeszcze przed doręczeniem mu wezwania, wówczas opłata nie byłaby w ogóle pobierana.

We wtorek Staroń złożyła obszerną autopoprawkę do projektu, która dotyczy m.in. przepisów przejściowych. W związku z tym przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości poprosił o czas na dodatkową opinię MS do projektu - już z uwzględnieniem autopoprawki.

Senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zobowiązały we wtorek MS do przedstawienia takiej opinii w ciągu dwóch tygodni. Wówczas senatorowie mają wrócić do prac nad projektem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych