Śledztwo dotyczące wyburzenia bielskiej kamienicy - przynajmniej do jesieni

Przewidywany termin zakończenia śledztwa dotyczącego rozbiórki kamienicy w centrum Bielska-Białej, bez uzyskiwania specjalistycznych opinii, to październik br. - poinformowała rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszki Michulec.

Autor: pap 01 lipca 2022 08:53

  • Trwa śledztwo dotyczące rozbiórki kamienicy w centrum Bielska-Białej.
  • W sprawie chodzi o dwupiętrową kamienicę przy ul. Cyniarskiej, w ścisłym centrum miasta.
  • Przewidywany termin zakończenia śledztwa, bez uzyskiwania specjalistycznych opinii, to październik 2022 r.

Sprawę bada Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Południe.

"Aktualnie trwają przesłuchania świadków. Zabezpieczane są dokumenty, które stanowiły podstawę do wydania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji nakazującej rozebranie kamienicy, oraz dokumenty świadczące o prowadzonej pomiędzy urzędnikami korespondencji w sprawie rozbiórki" - powiedziała w rozmowie z PAP prokurator Michulec.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodała, przewidywany termin zakończenia śledztwa, bez uzyskiwania specjalistycznych opinii, to październik 2022 r.

W sprawie chodzi o dwupiętrową kamienicę przy ul. Cyniarskiej, w ścisłym centrum miasta. W grudniu ubiegłego roku została wpisana na listę zabytków, ale bielski magistrat odwołał się od tej decyzji. W połowie maja br., gdy procedura jeszcze trwała, kamienica została przez miasto wyburzona.

Służby konserwatorskie uważają, że budynek był już wcześniej objęty ochroną na podstawie przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Była chroniona, jako element układu urbanistycznego miasta Białej wpisanego do rejestru zabytków już w latach 80. XX w. Twierdzą też, że nie była w złym stanie technicznym, co uzasadniałoby rozbiórkę.

Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń w rozmowie z PAP mówił w maju, że "nadużyciem jest mówienie, iż kamienica była zabytkiem". "Procedura wpisywania tego obiektu do rejestru zabytków nie była zakończona, więc w naszym przekonaniu ten obiekt nie był chroniony ustawowo. Po drugie, mieliśmy dwie prawomocne decyzje: ZRID, który umożliwiał wyburzenie budynku, a przede wszystkim nakaz powiatowego inspektora nadzoru o rozbiórce ze względu na zły stan techniczny budynku. Mieliśmy na to 60 dni. Gdybyśmy teraz do tej rozbiórki nie przystąpili teraz, to złamalibyśmy prawo. Narażalibyśmy też mieszkańców na niebezpieczeństwo" - tłumaczył.

Po wyburzeniu budynku zawiadomienie do prokuratury złożył Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Urząd ten uważa, że doszło do nielegalnej rozbiórki. W zawiadomieniu wskazał na możliwość przekroczenia uprawnień przez urzędników, w tym wiceprezydenta miasta Przemysława Kamińskiego, który miał nadzorować zniszczenia kamienicy oraz nakazał kontynuację prac mimo wstrzymania prac przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prokurator Michulec poinformowała PAP, że śledczy sprawdzają teraz, czy urzędnicy nie nadużyli uprawnień oraz czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez wiceprezydenta, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także dyrektorów - Zarządu Dróg Miejskich i Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Dwupiętrowa kamienica z półpiętrem w dachu została wzniesiona około 1925 r. w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Była jedyną historyczną pozostałością zachodniej pierzei ulicy Cyniarskiej, która prowadziła od dawnego rynku miasta Białej (obecnie pl. Wojska Polskiego) w kierunku północnym. Zabudowa ulicy została zdewastowana przez wyburzenia z lat 1978-1981, które były związane z budową domu handlowego Klimczok. Unicestwiono wówczas zachodnią pierzeję ulicy Cyniarskiej, pozostawiając jedynie kamienicę nr 13.

Rozbiórka kamienicy to element remontu placu Wojska Polskiego i dochodzącej do niego ulicy Cyniarskiej. Magistrat chce przywrócić jej pierwotny przebieg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych