Soboń: koszty zmian podatkowych rozłożą się po połowie na 2022 i 2023 rok

Koszty zmian podatkowych dla budżetu rozłożą się po połowie na ten rok i rok 2023. W sumie będzie to około 15 mld zł - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Autor: PAP 24 marca 2022 12:11

"Ponieważ jesteśmy w połowie roku budżetowego i podatkowego to będą koszty, które zostaną rozłożone na rok 2020 i 2023, mniej więcej w połowie, natomiast jest to kwota w sumie 15 mld zł. Tyle zostanie w kieszeniach podatników" - powiedział Soboń.

Wyjaśnił, że chodzi zarówno o tych podatników, którzy rozliczają się według skali, jak i przedsiębiorców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Krańcowa korzyść podatkowa, czyli maksymalna korzyść dla podatników na skali, to jest 4500 zł rocznie. W przypadku przedsiębiorców, w zależności od tego, jaką formę opodatkowania oni wybrali, to na zasadach liniowych, to 8700 tego limitu ukosztowienia składki, o której mówił pan premier, oznacza dochód niespełna 15 000 zł miesięcznie i to jest w sumie maksymalna korzyść nieco ponad 1600 zł podatku rocznie" - stwierdził Soboń.

Dodał, że w przypadku ryczałtu roczna korzyść z możliwości odliczenia połowy składki od przychodu kształtuje się od niespełna 200 zł przy najniższej stawce do ponad 800 zł rocznie podatku stawce najwyższej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych