Szyszko o wycince drzew: lukę prawną trzeba naprawić

- O ile jest jakaś luka prawna w poselskiej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to trzeba to naprawić – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, odnosząc się do kwestii wycinki drzew pod działalność gospodarczą.

Autor: HouseMarket.pl 21 lutego 2017 12:57

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które regulują sprawy wycinki drzew i krzewów. Od tej pory bez zezwolenia można je wyciąć na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew – podkreśla minister Jan Szyszko.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister Szyszko odniósł się do kwestii wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. - Jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator – stwierdził minister.

Minister zwrócił też uwagę na  sprawę kontroli tego, czy wycinka bez wymaganego zezwolenia nie następuje pod działalność gospodarczą. Jak podkreśla kontrola w tym zakresie należy do samorządu. Zaznacza jednak, że resort będzie uważnie analizował efekty praktyki stosowania nowej ustawy, tak aby wszelkie luki prawne zostały wyeliminowane.

Prof. Jan Szyszko zaznaczył, że celem nowych przepisów było zlikwidowanie niepotrzebnej biurokracji i fikcji administracyjnej i zniesienie obecnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na ich działce.

- Jeśli są one wykorzystywane niezgodnie celem, w jakim zostały uchwalone, to jest to sprawa dla odpowiednich organów - dodał.

Minister Szyszko podkreślił, że podobnie jak Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa i korupcji. - Jeśli takie sytuacje będą miały miejsce to jest to sprawa dla organów ścigania. Jeśli taka będzie decyzja posłów niewykluczona jest nowelizacja tych przepisów - zaznaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych