Ubezpieczenie domu w budowie. Co warto wiedzieć?

Inwestycja budowlana może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw. Problemy mogą się pojawić zarówno podczas budowy, jak i po jej zakończeniu. Podpowiadamy na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenie domu w budowie.

Autor: housemarket.pl 29 czerwca 2017 09:48

O tym, jak nerwowy może być proces wznoszenia własnych czterech ścian, nie trzeba nikogo przekonywać. Żmudny proces zdobywania pozwolenia na budowę, przygotowanie finalnych projektów oraz wybór wykonawców i materiałów już na samym początku stanowi nie lada wyzwanie. Kiedy na pusty plac wkraczają robotnicy i zaczynają się pierwsze prace, mogą pojawiają się nieprzewidywane trudności, a nierzadko problemy. Szkody wyrządzone przez zdarzenia losowe tj. gwałtowne burze, podtopienia czy niszczący grad mogą już na początku drogi podciąć skrzydła nawet najbardziej zmotywowanym architektom i budowniczym. Zarówno dla profesjonalistów, jak i zwykłych inwestorów indywidualnych, którzy nierzadko inwestują oszczędności swojego życia w realizację marzenia o wybudowaniu własnego domu, poniesienie trudnych do przewidzenia dodatkowych kosztów może okazać się poza ich możliwościami finansowymi. Tego typu koszty mogą być zrekompensowane, kiedy budowę zabezpieczy się odpowiednią ochroną ubezpieczeniową.

Warto pamiętać, że dedykowane budowie domu polisy oferowane są przez większość ubezpieczycieli, ale ze względu na to, że są dobrowolne, mogą znacząco różnić się między sobą, nawet już w samej definicji pojęcia „dom w budowie”.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Z ubezpieczeniem budowy domu jest podobnie, jak z wyborem rodzaju i koloru elewacji. Musimy szczegółowo przekalkulować na jakim efekcie nam zależy i jak szeroko chcemy zabezpieczyć nasz dom przed działaniem zewnętrznych czynników, na które nie mamy wpływu. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak wysoką składkę jesteśmy skłonni opłacać i zastanowić się na jak szerokiej ochronie nam zależy. Przy czym kluczowe jest uwzględnienie potencjalnych ryzyk, zwłaszcza w kontekście żywiołów naturalnych, oraz określić planowany czas realizacji inwestycji, który chcemy objąć ochroną. Ubezpieczenie domu w budowie można wykupić już na samym początku prac, w zasadzie od momentu wylania fundamentów - tłumaczy Rafał Mańkowski, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Podstawowa ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych. Do najczęstszych można zaliczyć: upadek drzewa na skutek silnego wiatru, zalanie, rozproszenie się ognia czy przepięcia instalacji elektrycznej. Istotą dopasowania ochrony jest dokładne prześledzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu można upewnić się, czy polisa działa też w przypadku kradzieży materiałów budowlanych, rabunku sprzętu AGD bądź zniszczeń spowodowanych akcją ratowniczą (przy np. pożarze). Sumę ubezpieczenia można aktualizować w miarę postępu prac, albo z góry założyć planowaną wartość prac budowlanych pod koniec okresu ubezpieczenia. Jeżeli zostanie ustalona na zbyt niskim poziomie, należy liczyć się z tym, że wysokość odszkodowania nie pokryje wszystkich kosztów odtworzenia zniszczonego budynku i niezbędnych robót budowlanych.

Oprócz oczywistych korzyści w postaci finansowej rekompensaty powstałych szkód, warto pamiętać, że ubezpieczenia takie stanowią także zabezpieczenie kredytu zaciągniętego pod budowę domu. - Nie bez znaczenia są również pakiety assistance, które zapewnią kompleksową pomoc fachowców, jak hydraulik lub elektryk, czy np. przechowanie zabezpieczonych po powodzi materiałów na czas naprawy szkody -dodaje Rafał Mańkowski.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych