Ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym

Polacy otrzymają proste rozwiązania prawne i proceduralne, które pozwolą im na szybsze i łatwiejsze wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na własne potrzeby w uproszczonym trybie – mówił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podczas panelu EKG „Budownictwo pod presją”.

Autor: housemarket.pl 25 września 2021 08:12

Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 metrów kwadratowych to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które we wrześniu przyjęła Rada Ministrów. Ustawę w sprawie budowania domu do 70 metrów kwadratowych uchwalił już Sejm i czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat. Z kolei projekt ustawy dotyczący mieszkania bez wkładu jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.

- Polacy otrzymają proste rozwiązania prawne i proceduralne, które pozwolą im na szybsze i łatwiejsze wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na własne potrzeby w uproszczonym trybie – mówił wiceminister rozwoju i technologii podczas panelu EEC „Budownictwo pod presją”.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister podkreślił, że podstawowym celem wprowadzanych rozwiązań dotyczących mieszkania bez wkładu własnego jest poprawa stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodzin.

Dobre lata dla budownictwa

- Dla posiadających zdolność kredytową, gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie oznaczać przede wszystkim usunięcie tej bariery dla uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego - powiedział wiceminister Uściński.

Wiceminister zaznaczył, że ostatnie lata są wyjątkowo dobre dla wyników budownictwa mieszkaniowego. W pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. oddano do użytkowania 123,5 tys. mieszkań. Jest to o 2,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Według szacunków na koniec lipca 2021 r. w budowie pozostawało 875,6 tys. mieszkań, czyli więcej o 5,9 proc. r/r.

MRiT pracuje m.in. nad kolejnymi projektami na rzecz rozwoju budownictwa, są to: reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz rozporządzenie określające warunki techniczno-budowlane dla budynków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych