W Zabierzowie zakaz używania pieców na węgiel? Może wejść w życie od 2029 roku

W piątek 26 marca Rada gminy Zabierzów k. Krakowa przyjęła rezolucję skierowaną do marszałka województwa małopolskiego, dotyczącą wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Zakaz miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2029 r.

Autor: PAP 26 marca 2021 14:33

Przyjęta rezolucja jest prośbą skierowaną do marszałka Małopolski, aby zarząd województwa przedstawił sejmikowi projekt uchwały w sprawie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla. Za przyjęciem rezolucji głosowało 19 radnych Zabierzowa, dwóch wstrzymało się od głosu.

Rada gminy Zabierzów oświadczyła w dokumencie, że został on przyjęty w związku z utrzymującym się stanem zanieczyszczenia powietrza "mając na względzie wartości konstytucyjne, a w szczególności ochronę środowiska oraz prowadzenie polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnego i przyszłych pokoleń, co stanowi obowiązek władz publicznych".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wójt gminy Elżbieta Burtan przypomniała, że przyjęcie rezolucji było poprzedzone szeroką dyskusją. Według niej gmina realizuje szereg programów dotyczących poprawy jakości powietrza, w tym projekt "czysta Energia" dotyczący wymiany przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na pellet. Gmina ma zabezpieczone środki na instalacje 37 takich kotłów.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, który uczestniczył w sesji zwrócił uwagę, że Zabierzów dołączył do innych małopolskich gmin, jak Tarnów, Oświęcim, Skawina i Rabka, które przyjęły już podobne rezolucje.

Jak zapowiedział Urynowicz, zgodnie z planami zarządu województwa w drugim kwartale tego roku w jednym terminie będą procedowane przez sejmik województwa wszystkie projekty uchwał antysmogowych dla gmin, które się o to zwróciły. "Witam państwa na tej drodze, która ma nas wszystkich doprowadzić do czystego powietrza" - powiedział wicemarszałek do radnych.

Pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Z kolei województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych