Wyrok ws. wysadzenia w powietrze bloku w budowie

W środę bielski sąd okręgowy ogłosi wyrok w procesie apelacyjnym Mateusza H. Latem ub.r. sąd niższej instancji skazał go na 6,5 roku więzienia m.in. za wysadzenie w powietrze bloku budowanego przez dewelopera w Bielsku-Białej – potwierdziła PAP w sądzie.

Autor: Pap 01 lutego 2022 10:10

Proces apelacyjny toczył się za zamkniętymi drzwiami. Przewodniczący składu sędzia Andrzej Trzopek tłumaczył, że na rozprawach omawiane są kwestie, które - gdyby zostały upublicznione - mogłyby utrudnić działanie służbom strzegącym bezpieczeństwa państwa.

Do zniszczenia bloku doszło 17 lipca 2018 r. nad ranem. Zdaniem śledczych, sprawca podłożył cztery butle z gazem propan-butan, które uprzednio przerobił. Umieścił je także w innych budowanych blokach, ale nie wybuchły, gdyż w porę wynieśli je strażacy. W wybuchu nikt nie został ranny. Straty oszacowano na co najmniej 1,2 mln zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mężczyzna został zatrzymany kilka miesięcy później. Śledczy oskarżyli go zniszczenie budynku, próbę wysadzenia w powietrze dwóch kolejnych, a także o spalenie w 2017 r. dwóch koparek należących do podwykonawców na budowie bloku. Na liście przestępstw są też groźby karalne oraz kilkanaście wyłudzeń świadczeń socjalnych z wyższych uczelni i ośrodków pomocy społecznej.

Proces przed bielskim sądem rejonowym rozpoczął się w lutym 2020 r. Mężczyzna nie przyznał się do najpoważniejszych zarzutów, w tym zniszczenia budowanego bloku, próby wysadzenia w powietrze kolejnych, a także podpalenia koparek. Potwierdził jedynie, że fałszował karty przebiegu studiów.

19 lipca ub.r. sąd uznał, że oskarżony jest winien wszystkich 20 przestępstw, które zarzuciła mu prokuratura. Wymierzył Mateuszowi H. karę 6,5 roku więzienia, grzywnę i nakazał mu naprawić szkody. Od wyroku odwołały się obie strony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych