Zakaz prowizji dla pośredników finansowych godzi w klienta

PwC publikuje pierwszy w Polsce raport o sprzedaży kredytów hipotecznych przez pośredników finansowych.

Autor: HouseMarket.pl 23 stycznia 2017 15:10

W Sejmie trwają prace nad ustawą o kredycie hipotecznym. Projekt zmian legislacyjnych, które mają w założeniu chronić konsumenta, może w praktyce utrudnić mu dostęp do finansowania nieruchomości. Chodzi o art.16., zakazujący wypłaty przez banki prowizji za sprzedaż kredytów hipotecznych dla pośredników finansowych.

Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu PwC, obecny system prowizyjny z założenia nie stwarza sytuacji niekorzystnych dla kredytobiorcy. Według opracowania kwota prowizji nie różni się znacząco w poszczególnych instytucjach bankowych, a w większości pośrednicy otrzymują wynagrodzenie niższe niż średnia. Co więcej, eksperci wskazują, że przyjęcie art. 16. znacząco ograniczy dostęp do oferty finansowania. Konsekwencje odczuje cała gospodarka, a Skarb Państwa może zanotować straty w wysokości nawet 130 mln. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prowizja a wybór oferty przez doradcę

Artykuł 16 dotyczący zakazu pobierania prowizji został wpisany do projektu ustawy na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego. Intencją tej inicjatywy było zapobiegnięcie działaniom pośredników niezgodnym z interesem klienta, tzn. proponowaniu oferty kredytu gwarantującej najwyższą prowizję, a nie najkorzystniejsze warunki dla klienta. Jednak dane z opracowania PwC pokazują, że system prowizyjny sam w sobie nie stawia konsumenta w niekorzystnej sytuacji.

– Obecnie stawki prowizji wypłacanych przez poszczególne banki są wyrównane, dlatego pośrednicy nie mają powodu aby faworyzować oferty konkretnych instytucji. Średnia stawka prowizji to według raportu 2,3 proc. wartości kredytu i jest porównywalna do prowizji banku. W zbadanych firmach, tylko niewielki odsetek kredytów był obciążony prowizją wyższą niż wartość średnia. Kredyt udzielony za pośrednictwem doradcy finansowego nie jest dla klienta droższy niż ten udzielony bezpośrednio w banku – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Przebadane na potrzeby opracowania firmy deklarują, że w większości pośrednicy otrzymują prowizję niższą niż średnia, a sama wysokość wynagrodzenia w ostatnich latach systematycznie spada.

– Wynagrodzenie płacone przez bank to nie bonus za sprzedaż. Banki outsourcują do pośredników znaczną część procesów formalnych związaną z przyznaniem kredytu. Rynek pośrednictwa finansowego funkcjonuje na zasadzie rekomendacji, które są kluczowym źródłem pozyskiwania nowych klientów. Pośrednik w ciągu roku bierze udział w zawarciu ok. 7 transakcji sprzedaży kredytów hipotecznych, więc ważniejsza dla niego jest wysoka jakość usług, gwarantująca, że klient zdecyduje się na zawarcie transakcji właśnie u niego niż wysokość prowizji jaką otrzyma z tego tytułu – dodaje Mateusz Walewski.

Dane zawarte w raporcie potwierdzają sprawne funkcjonowanie dotychczasowego modelu. Na każde 10 tys. kredytów udzielonych z udziałem pośredników odnotowuje się 12 reklamacji, co oznacza odsetek na poziomie 0,12 proc.Z kolei na 341 skarg wniesionych do rzecznika finansowego w 2015 r. tylko 5 dotyczyło pośredników finansowych. Co istotne, już wcześniejszy kształt ustawy gwarantuje konsumentom dodatkową ochronę. Nakłada on obowiązek ujawnienia wysokości pobieranej prowizji dla każdej z przedstawianych ofert, dzięki czemu klient będzie mógł się przekonać czy pośrednik działa w jego interesie, czy motywuje go prowizja wypłacana przez bank.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych