Zielone dachy i ściany zwolnią od podatku od nieruchomości w Kaliszu

Od przyszłego roku mieszkańcy Kalisza, którzy są właścicielami nieruchomości z zielonymi ścianami i dachami będą zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości. Nowe prawo dotyczy jednak tylko budynków mieszkalnych.

Autor: PAP 31 października 2021 18:07

  • Mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny, posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami lub utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości.
  • Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej.
  • Nowe prawo miejscowe będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Zdaniem władz miasta zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia.

"Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków, pochłaniają nadmiar wilgoci i wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta" - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeczytaj także >> Sposób na zieleń w mieście: wertykalne ogrody na fasadach budynków

Włodarz miasta liczy, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów.

Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej a warunkiem jego uzyskania jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Wymogi dotyczą też rodzaju roślin, wykorzystywanych do zazieleniania domów. Zasadzone na dachu rośliny muszą być wieloletnie, zapewniając wielosezonową wegetację; co najmniej jedna ścianę budynku musi być porośnięta pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi.

Prawo miejscowe zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych