Ziobro: odpowiedzialność karna za dziką reprywatyzację

Urzędnicy, którzy pozwolili na dziką reprywatyzację, też poniosą odpowiedzialność karną – zapowiedział w sobotę w TVP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Poinformował także, że w ramach prac resortu przygotował zmianę ustawy o syndykach.

Autor: PAP 30 stycznia 2017 09:36

- Kiedy zostałem prokuratorem generalnym zleciłem analizę spraw, które toczyły się w Warszawie. Niestety prawie wszystkie były zamiecione pod dywan. W efekcie tej analizy zostało podjętych 30 śledztw. W tej chwili prowadzonych jest ich ponad 100 – powiedział w sobotę w TVP Ziobro.

- Chcemy pokazać, że przestępcy i oszuści nie będą bezkarni. Urzędnicy, którzy działali pod płaszczem rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej, którzy pozwalali na przekazywanie oszustom bezprawnie nieruchomości i kamienic wartych setki milionów, też poniosą odpowiedzialność karną – zapowiedział.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał Ziobro, tym, którzy bezprawnie zdobyli majątki, często wyrzucając na bruk setki czy, w perspektywie lat tysiące, mieszkańców Warszawy – zostaną one odebrane.

- Będziemy bronić także tych, których dopiero chce się wyrzucić. Od tego jest państwo, żeby stać po stronie uczciwych i słabszych w zderzeniu z mafiami i klikami prawniczymi – podkreślił.

Zdaniem szefa resortu dzika reprywatyzacja była działaniem świadomym.

- Sądzę, że było na to przyzwolenie. Prokuratorzy bali się, nie chcieli podpadać swoim przełożonym czy tym, którzy rządzili. Przez ostatnie lata w Polsce rządził obóz polityczny, którzy otworzył zieloną wyspę dla oszustów. W Warszawie działy się dantejskie sceny. W okrutny sposób zamordowano kobietę, panią Jolantę Brzeską. To w żaden sposób nie poruszało sumień ludzi, którzy rządzili Warszawą oraz mieli wpływ na organy ścigania i prokuraturę – argumentował.

- Dopiero po pół roku naszych rządów udało nam się dokonać zmiany w prokuraturze, gdy odrzuciliśmy ustawę Platformy o tzw. niezależnej prokuraturze – powiedział Ziobro i dodał, że tamta ustawa może była niezależna, ale od interesów państwa i interesu publicznego.

- Była zależna od różnych klik i układów, a w każdym razie była słaba wobec nich, bo nie chciała się narażać i prowadzić takich śledztw. Dlatego prowadzone są takie śledztwa, jest ich bardzo wiele. Prowadzone są także śledztwa wobec tych prokuratorów, którzy nie wywiązywali się ze swoich zadań. Oni też poniosą odpowiedzialność – zapowiedział minister.

Pytany o to, dlaczego zmiany dot. sankcjonowania dzikiej reprywatyzacji następują powoli, zaznaczył, że prokuratura w tych sprawach musi zebrać bardzo skomplikowany materiał dowodowy, często związany z międzynarodową pomocą prawną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych