10 kluczowych obszarów zmian w Polskim Ładzie na najbliższe 100 dni

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni. Chodzi m.in. o 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł, mieszkanie bez wkładu własnego.

Autor: PAP 02 czerwca 2021 13:59

"Przedstawiamy 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które przygotujemy i przeprowadzimy w trakcie najbliższych 100 dni" - oświadczył premier na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu.

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W skład Polskiego Ładu wchodzą także propozycje podatkowe.

"Polski Ład jest wielką dźwignią polskiego rozwoju, a my poprzez te 10 punktów na 100 dni od dzisiaj, czyli do połowy września najpóźniej pokazujemy konkret i potwierdzamy naszą wiarygodność, pokazujemy sprawiedliwy porządek, ale też porządek dynamicznego gospodarczego rozwoju. Rozwoju gospodarczego i społecznego, bo gospodarka i społeczeństwo to jedno" - podkreślał Morawiecki.

Wskazał, że Polski Ład ma zbudować najbardziej sprawiedliwe, ale też ułatwiające efektywny i szybki rozwój gospodarczy ramy inwestycyjne, finansowe, budżetowe, ekonomiczne dla wszystkich Polaków. "I Polski Ład taki jest, i te 10 programów, które dzisiaj pokazujemy, właśnie takie są. Potwierdzimy, że to właśnie jest możliwe, że Polska taka będzie, że będziemy realizowali sprawiedliwy porządek, który będzie służył wszystkim bez wyjątku Polakom" - powiedział.

Premier mówił, że Polski Ład to także "dekada inwestycji" na system wodno-kanalizacyjny, drogi w całym kraju, a także modernizacja kolei.

Szef rządu wskazał, że pandemia pokrzyżowała plany wielu rodzinom, doprowadziła do mnóstwa tragedii, "ale także poszarpała naszą gospodarkę, zniszczyła plany zawodowe wielu ludziom, pogorszyła perspektywy wzrostu bardzo wielu Polaków, bardzo wielu polskich przedsiębiorców". Jak tłumaczył, dzięki programowi Polski Ład nie zostaniemy w tyle, a poprzez odważne inwestowanie i dzięki ochronie miejsc pracy przechowaliśmy wartość polskiej gospodarki.

"Ogłosiliśmy Polski Ład właśnie teraz, w momencie wychodzenia z tego kryzysu pandemicznego, w momencie kiedy wiemy, jakich dodatkowych bodźców potrzebuje polska gospodarka, polskie społeczeństwo, polscy przedsiębiorcy, czego potrzebują polscy pracownicy, żeby ich siła nabywcza wzrosła" - powiedział.

Premier mówił, że w Polskim Ładzie zawarte są rozwiązania, które wzmocnią klasę średnią. "Wiele zmian przed nami, ale poprawia się produktywność, efektywność i w ślad za tym muszą iść lepsze zarobki" - tłumaczył.

Jak dodał, Polski Ład to także utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych kilku lat. Zdaniem premiera stworzenie tych miejsc pracy jest możliwe poprzez przyciąganie inwestycji i tworzenie warunków do inwestowania w Polsce.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych