2022 będzie rokiem poszukiwania okazji mieszkaniowych

Nadchodzące miesiące będą dla inwestorów i osób zamożnych okresem poszukiwania okazji na rynku nieruchomości, także w segmencie lokali luksusowych oceniła w czasie webinaru Klubu Inwestorek Indywidalnych Karolina Kaim, prezes zarządu Blueprint Group, specjalizująca się w segmencie nieruchomości prestiżowych.

Autor: housemarket.pl 03 lutego 2022 09:40

  • Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce to nadal nisza.
  • Według analiz JLL z jesieni 2021 roku apartamenty takie stanowią zaledwie 1 proc. rynku.
  • Kupujący poszukujący na rynku deweloperskim nieruchomość klasy premium mieli w połowie minionego roku w Polsce do wyboru zaledwie ok. 300 tego typu mieszkań.

Jak zauważa jednak Karolina Kaim, prezes Blueprint Group segment ten w Polsce ciągle ewaluuje, a oczekiwania zamożnych klientów są coraz większe. O klasie premium zaczynamy mówić w przypadku kiedy nieruchomość kosztuje ok. 3-4 mln zł.

Bessa będzie łaskawa dla segmentu premium

Jak wskazują analizy firmy JLL rynek nieruchomości luksusowych jest wyjątkowo odporny na zmieniające się warunki otoczenia. Eksperci tej firmy podkreślają, iż pandemia, która odcisnęła piętno na niemal wszystkich gałęziach rynku nieruchomości, nie miała negatywnego wpływu na segment premium. Co więcej można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie ze strony osób poszukujących wyjątkowych aktywów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trend ten potwierdza także Karolina Kaim. Przypomniała, czas kiedy jeden z najbardziej prestiżowych projektów – wieża mieszkaniowa Cosmopolitan w Warszawie – była w sprzedaży, ówczesne ceny w granicach 20 tys. zł za mkw. wydawały się bardzo wysokie.

CZYTAJ TEŻ: CZY MILENIALSI ZMIENIĄ RYNEK PREMIUM?

- Obecnie średnia warszawska wynosi powyżej 12 tys. zł za mkw. A nieruchomości kupowane kilka lat temu po 20 tys. zł za mkw. obecnie sprzedają się w cenie 50 tys. zł za mkw - wyjaśniła prezes spółki Blueprint Group.

Raport JLL wskazuje, że w stolicy ceny ofertowe w segmencie lux w latach 2014-2021 podskoczyły aż o 68proc. Dla całej oferty na rynku pierwotnym wzrost średniej ceny wyniósł w tym samym czasie 52 proc., a dla segmentu mieszkań popularnych zaledwie 40 proc.

- Najlepsze adresy stale rosną na wartości. Kapitał szuka zawsze albo ochrony, albo okazji. I te dwa aspekty będą bardzo ważne w okresie turbulencji ekonomicznych. Rok 2021 był zdecydowanie rokiem ochrony. Ten rok będzie raczej rokiem poszukiwania okazji – komentuje Karolina Kaim.

Prowadząca webinar Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl dodała, że rynek premium rozwija się także w polskich górach i nad Bałtykiem. Choć jak zaznaczyła wśród tysięcy nowych apartamentów, które są w sprzedaży i planach tych prawdziwie luksusowych w granicach 3-4 mln zł nie ma jeszcze zbyt wiele. Z kolei Ewa Kumrek-Fedor, prezes Klubu Inwestorek Indywidualnych przyznała, że wśród kobiet inwestujących w nieruchomości duże zainteresowanie budzą także apartamenty wakacyjne za granicą m.in. w USA, Dubaju czy na południu Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych