2022 rok będzie należał do małych miast

2022 rok będzie należał do miast powiatowych, w których będzie rosła oferta nowych mieszkań. Również na tych rynkach realizowana będzie większość transakcji - wynika z raportu PZFD.

Autor: housemarket.pl 09 lutego 2022 08:46

  • W 2022 roku rynek mieszkaniowy prawdopodobnie wkroczy w fazę spowolnienia. Najważniejszymi przyczynami schłodzenia rynku są spadek dostępności mieszkań po silnych wzrostach cen w ostatnich latach oraz podwyżki stóp procentowych.
  • Na rynku mieszkaniowym potencjał podażowy jest zróżnicowany regionalnie.
  • Szybki wzrost cen mieszkań w ostatnich latach sprawia, że za przeciętne wynagrodzenie można kupić coraz mniej metrów kwadratowych.

Jak czytamy w raporcie, na rynku mieszkaniowym, pomimo wysokiej konkurencji i presji na marżę deweloperską, nie obędzie się bez silnego wzrostu cen. Ten trend będzie głównie wynikał z czynników niezależnych od deweloperów, przede wszystkim inflacji i zmiany przepisów, które realnie przekładają się na koszty wytworzenia mieszkania. Na rynkach regionalnych względne koszty budowy odpowiadają za największy udział w cenie. Choć wzrost cen w kwotach bezwzględnych nie będzie tak duży, to procentowy już tak.

PZFD wyjaśnia, że brak działek w dużych miastach, przedłużające się procedury administracyjne (zwłaszcza w zakresie decyzji środowiskowych), sceptyczność urzędników i kolejne utrudnienia wynikające z przepisów rządowych determinują dalszy wzrost cen.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Związek dodaje, że na pewno nie uda się powtórzyć liczbowego wyniku z 2021 roku, ponieważ deweloperzy nie mają wystarczającej liczby mieszkań na sprzedaż.

W obecnej sytuacji, konieczne są zmiany przepisów pozwalające na zwiększenie dostępności gruntów celem ograniczenia wzrostu cen mieszkań. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało ułatwienia w przekształcaniu gruntów pousługowych w mieszkaniowe, co stało się dramatycznie pilne. Konieczne jest również rozwiązanie kwestii ograniczeń w budowie balkonów, tarasów i kondygnacji podziemnych.

PZFD prognozuje, że w całym 2022 roku ceny mieszkań wzrosną na poziomie 7-10 proc., przy czym będzie się on utrzymywał powyżej inflacji.

- O ile analiza uwzględnia prognozy inflacyjne oraz dalszy wzrost stóp procentowych (nawet do 4 proc. stopy bazowej), nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie i jaki będzie to miało wpływ na rynek mieszkaniowy -  wyjaśnia Konrad Płochocki, wiceprezes PZFD. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych