22 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu telewizora i dekodera

Dotychczas zostało złożonych 22 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu telewizora oraz dekodera - poinformował w środę w komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Autor: PAP 31 marca 2022 10:34

W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - przypomniał Wydział.

Dodał, że nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podano, 22 tys. wniosków o dofinansowanie zostało już złożonych.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl lub w tradycyjnej formie papierowej na Poczty Polskiej. Po złożeniu wniosku każdy otrzyma specjalny kod z przyznanym świadczeniem, do zrealizowania w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Jak podano, realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 roku i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

W komunikacie zaznaczono, że nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika.

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia ruszyły 28 marca w województwach: dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych