2,5 mld zł na inwestycje związane z gospodarowaniem odpadami

2,5 mld zł wynosi budżet na dofinansowanie inwestycji związanych z gospodarowaniem odpadami - poinformował w środę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe projekty pozwolą ustabilizować ilość wytwarzanych odpadów na poziomie 15 mln ton rocznie.

Autor: Pap 23 grudnia 2021 09:41

Napisano, że do końca 2022 r. potrwają nabory, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w ramach programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Przypomniano, że nabory uruchomiono 6 grudnia 2021 roku, a ich celem jest udzielanie finansowego wsparcia jednostkom samorządu terytorialnego i ich związkom, firmom, spółkom i przedsiębiorstwom oraz niektórym instytucjom państwowym i organizacjom pożytku publicznego na projekty związane z gospodarowaniem odpadami i zapobieganiem powstawaniu odpadów. Łączny budżet wszystkich części programu wynosi 2,5 mld zł, z czego połowa, czyli 1 mld 250 mln zł, trafi na dotacje, a druga - na pożyczki.

"W Polsce w ciągu roku wytwarza się średnio 14,5 mln ton odpadów komunalnych, a od niemal dekady ilość ta systematycznie wzrasta o około 0,5 mln ton rocznie, co sprawia, że racjonalna gospodarka odpadami jest jednym z naszych priorytetów" - wskazał cytowany w informacji prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczył, że nowe propozycje dofinansowania inwestycji w tej sferze powinny sprawić, że w naszym kraju powstanie w najbliższych latach szereg kolejnych obiektów i systemów gospodarowania odpadami, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych technologii. "Nowe projekty, w połączeniu z postępami we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ze zmianami demograficznymi i legislacyjnymi, pozwolą ustabilizować ilość wytwarzanych odpadów na poziomie 15 mln ton rocznie, a przede wszystkim wzmocnić krajową gospodarkę odpadową" - dodał szef NFOŚiGW.

Przypomniano, że prowadzony przez Fundusz program priorytetowy "Racjonalna gospodarka odpadami" to instrument wsparcia dla przedsięwzięć, które mają pomóc w rozwiązaniu problemu zagospodarowania odpadów w Polsce, w tym ich zbieraniu, recyklingu i powtórnym wykorzystaniu, a także przetwarzaniu termicznym z wytworzeniem energii i ciepła. Wskazano, że program składa się z kilku części, a nabory odbędą się w trzech segmentach: selektywnego zbierania i zapobiegania powstawaniu odpadów, instalacji gospodarowania odpadami oraz wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne.

Jak czytamy, pieniądze otrzymane z NFOŚiGW mogą być przeznaczone na budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów wytworzonych z odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. "Wsparcie kierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Limit środków przeznaczonych na dofinansowanie w tej części programu wynosi 1 mld zł, a wsparcie może być udzielone w formie dotacji i pożyczki" - napisano w informacji.

Wsparciem inwestycji, które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach naborów NFOŚiGW, zainteresowany jest także sektor bankowy.

Jak wskazała cytowana w informacji wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Marzena Koczut, istotne jest ograniczenie produkcji odpadów, rozwój recyklingu, a ostatecznie dojście do gospodarki o zamkniętym obiegu. Dodała, że rozwój instalacji termicznego przekształcania odpadów pozwala przekształcić odpady - niezdatne do innego wykorzystania - w zasób, dzięki któremu pozyskamy energię.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych