2,5 mln zł na renowacje zabytków w powiecie poznańskim

29 zabytków - m.in. kościoły, wille, pałace, a nawet zajazd czy budynek dawnego dworca – odzyska dawny blask dzięki dotacji ze środków powiatu poznańskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel łącznie 2,5 mln zł.

Autor: PAP 09 maja 2022 10:14

"Mimo trudnych czasów i niepewności gospodarczej nie zamierzamy rezygnować z ratowania lokalnego dziedzictwa" - podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski.

"Zarządcy zabytków od lat mogą liczyć na naszą pomoc w przywracaniu piękna dziesiątkom historycznych budynków. Niezmiennie, każdego roku zainteresowanie naszym wsparciem jest bardzo duże" - dodał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazał, w tym roku między właścicieli obiektów zabytkowych, które znajdują się na terenie powiatu poznańskiego, została podzielona kwota 2,5 mln zł. Dofinansowanie obejmie 29 zabytków, takich jak kościoły, wille, domy mieszkalne, parki, pałace, budynek dawnego dworca czy dawnego szpitala psychiatrycznego dla kobiet.

Starostwo poinformowało, że największe dofinansowanie ponownie trafi do zamku w Kórniku. Ponad 250 tys. zł kosztować ma czwarty etap odnowy średniowiecznych murów wewnętrznych przyziemia. Dotychczasowe wsparcie na ten obiekt z powiatu przekroczyło już 2 mln zł. Blisko milion złotych otrzymał do tej pory kościół pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. W tym roku dzięki dotacji w wys. 220 tys. zł zostanie przeprowadzona renowacja późnobarokowego głównego ołtarza, w tym oczyszczenie i wzmocnienie konstrukcji, malowanie, wykonanie złoceń czy rekonstrukcja brakujących przedstawień rzeźbiarskich.

"Kolejne 200 tys. zł trafi do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach na osuszanie zawilgoconych murów. Dotychczasowe wsparcie powiatu dla świątyni wynosi już ponad 600 tys. zł. Kolejnym obiektem sakralnym, w którym będą kontynuowane prace renowacyjne, jest kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. Za 210 tys. zł odnowione i uzupełnione zostaną tynki i okładziny oraz kupione materiały niezbędne do wykonania remontu kaplicy Serca Jezusowego w kolegiacie. Łączna pomoc dla świątyni wyniosła blisko 1,7 mln zł" - wskazano.

Starostwo podało, że z dofinansowania prac remontowych korzystają także obiekty świeckie. Wśród nich znajdują się budynki willowe, będące równocześnie domami mieszkalnymi; za 30 tys. zł wykonana zostanie renowacja stolarki drzwiowej, schodów wewnętrznych wraz z drewnianymi ścianami w willi "Eugenia" w Puszczykowie. Dotacje przyznano również na prace w willach otoczonych ogrodami przy ul. Jasnej 8 oraz Podleśnej 10. Po raz pierwszy środki w wysokości ponad 28 tys. zł zyskał dom mieszkalny Kolonii Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych nr 4 wg projektu Hansa Poelziga w Luboniu, gdzie wymienione będzie pokrycie dachowe.

Wsparciem pieniężnym objęte zostaną również tereny zielone, w tym prace w parku w Wojnowie, gdzie przeprowadzone zostanie coroczne cięcie formująco-pielęgnacyjne alei grabowej o długości ok. 200 m. W Luboniu natomiast wykonany zostanie drugi etap pielęgnacji pomnikowych alei lipowych w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta.

Dofinansowaniem objęty został także, po raz drugi, dawny szpital psychiatryczny w Owińskach. Tym razem przy udziale powiatowej dotacji w wysokości 70 tys. zł wyremontowana i przebudowana zostanie część dachu pawilonu pensjonarskiego dla kobiet. Łącznie to już 115 tys. zł.

"Dużym wsparciem może cieszyć się również miejscowość Dąbrówka. Po raz pierwszy dofinansowanie trafi do zabytkowego pałacu, znajdującego się na terenie XVIII wiecznego parku. Za 110 tys. zł wykonana będzie wymiana dachu i instalacji odgromowej oraz izolacja ścian fundamentowych. W pałacu w Przybrodzie, dzięki wsparciu powiatu, zostanie poddana konserwacji zabytkowa stolarka drzwiowa (blisko 23 tys. zł). Dwór rodziny Jackowskich we Wronczynie otrzyma 30 tys. zł na remont elewacji, natomiast dawny dworzec kolejowy w Strykowie (obecnie dom mieszkalny) - 50 tys. zł na remont dachu" - wskazano.

Starostwo podkreśliło, że do tej pory blisko 90 cennych podmiotów skorzystało z dotacji samorządu. W ciągu 23 lat na prace renowacyjne przekazano łącznie ponad 15 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych