
Już niebawem ruszy drugi etap rekrutacji dla osób ubiegających się o zamieszkanie na osiedlu przy ul. Okólnej w Toruniu. Samorząd, który jest partnerem tej inwestycji zweryfikował ponad 2 tysiące wniosków.
Za pierwszy etap rekrutacji odpowiedzialny był samorząd, który zgromadził wnioski wraz z niezbędnymi dokumentami oraz sprawdził czy spełniają one kryteria społeczne. Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta Torunia na dodatkowe punkty mogły liczyć m.in. osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Do drugiego etapu trafiło 949 wniosków, które zostaną poddane weryfikacji finansowej.
Już niebawem wszyscy wnioskujący, którzy uczestniczą w kolejnej części naboru, otrzymają drogą elektroniczną komplet informacji dotyczących procedury badania tzw. zdolności czynszowej. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów. Spółka PFR Nieruchomości przewiduje, że weryfikacja finansowa wnioskujących zakończy się pod koniec stycznia. Oznacza to, że proces podpisywania umów może ruszyć już w drugiej połowie lutego 2022 roku.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- W mijającym 2021 roku uruchomiliśmy nabory do 10 inwestycji w całej Polsce. Na osiedlach w Katowicach, Świdniku i Dębicy mieszkają już najemcy. Mam nadzieję, że także w Toruniu drugi etap naboru przebiegnie sprawnie i już w pierwszym kwartale nowego roku w naszych mieszkaniach pojawią się pierwsze rodziny – podkreśla Krystyna Wąchała – Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości.
CZYTAJ TEŻ: RUSZY NABÓR NA MIESZKANIE PLUS W MIŃSKU MAZOWIECKIM
Dzięki temu, że nabór prowadzony jest we współpracy z toruńskim samorządem najemcy mieszkań przy Okólnej będą mogli ubiegać się o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Maksymalna miesięczna dopłata dla 4-osobowej rodziny może wynieść nawet 455 zł. Średni miesięczny czynsz wyniesie ok. 26 zł za metr kwadratowy.
Toruńskie osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię S.A.M.I Architekci i jest realizowane przez firmę Pekabex w technologii prefabrykacji betonowej. Prefabrykowane elementy osiedla przygotowywane są w fabrykach, a następnie montowane na placu budowy. System ten bardzo usprawnia proces realizacji – umożliwia precyzyjną kontrolę jakości wykonywanych elementów i znacząco skraca czas budowy – o 30-40 proc. względem założeń realizowanych w tradycyjnych technologiach.
Wykorzystanie prefabrykatów generuje także nowoczesną formę architektoniczną. Barwione w masie, precyzyjnie wykonane płyty betonowe tworzą interesujące kompozycje podziałów na fasadach. Z kolei surowy beton w przestrzeniach wspólnych klatek schodowych i korytarzy, współgra z wykończeniem z drewna i akcentami kolorystycznymi. Elegancką całość w lokalnym kontekście osadza system identyfikacji wizualnej z wykorzystaniem symboli Torunia, takich jak herb miasta, pierniki, czy charakterystyczne toruńskie zabytki.
W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości powstało 2,4 tysiąca mieszkań m.in. w takich miastach jak Katowice, Świdnik czy Jarocin, a kolejne 2,3 tysiąca jest w budowie.