3 powody, dla których warto postawić dom modułowy

Domy modułowe są coraz popularniejsze w krajach skandynawskich i pozwalają znacznie łatwiej, bez zbędnych komplikacji, postawić swoje własne „cztery ściany”. Co wyróżnia ten rodzaj budownictwa i dlaczego staje się coraz bardziej pożądany?

Autor: housemarket.pl 29 sierpnia 2022 11:05

  • W przypadku budownictwa modułowego wszystkie niezbędne elementy budynku są w całości przygotowywane na linii produkcyjnej w fabryce.
  • Przygotowanie elementów zajmuje ok. 4 tygodni.
  • Budowa domu w systemie modułowym polega na ustaleniu wszystkich szczegółów, także z wykończeniem, już na etapie projektowania.

Dla osób marzących o chwili oddechu oraz odrobinie prywatności, własny domek jednorodzinny, gdzieś na obrzeżach miasta to idealne rozwiązanie. Wiąże się to jednak z wielomiesięcznymi pracami, które całościowo, przy tzw. dobrych wiatrach, mogą potrwać około półtora roku. Od zakupu odpowiedniej działki, przez poprowadzenie prądu, wody i kanalizacji, po samą budowę - czas jaki mija podczas tych działań, może się wydłużać. Wraz z nim zmieniają się także koszty materiałów budowlanych, które mogą znacząco wzrosnąć.

W przypadku budownictwa modułowego wszystkie niezbędne elementy budynku są w całości przygotowywane na linii produkcyjnej w fabryce i zajmuje to ok. 4 tygodni. Materiały są zamawiane przez producenta w jednym czasie, co eliminuje problem zmiany kosztów. Dzięki temu, podczas budowy, można oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dom przyjeżdża niemal gotowy do ustawienia na działce.

Jest tak samo funkcjonalny i komfortowy do zamieszkania, jak ten wybudowany metodą tradycyjną. Co więcej, można z powodzeniem wykorzystać go jako nieruchomość letniskową czy turystyczną pod wynajem.

 

- Idea budowy domów wakacyjnych z wykorzystaniem technologii modułowej powstała m.in., aby wyjść naprzeciw osobom, które szukają alternatywy dla hotelu i możliwości bycia niezależnym w wyborze miejsca do wypoczynku. Zależy nam na tym, aby jak najlepiej wykorzystać nowoczesne możliwości technologiczne i ekologiczne budownictwa. Dlatego stworzyliśmy, naszym zdaniem ciekawszą i znacznie szybszą w budowie, alternatywę dla osób szukających innego rodzaju obiektów, w postaci tzw. ekocampingów – mówi Rafał Nowakowski prezes CubeEco.

Brak konieczności pozwolenia na budowę

Nikt nie lubi biurokracji, a niestety trzeba ją uwzględnić, jeśli chcemy wybudować dom. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo oczekiwanie na wydanie pozwolenia, według aktualnych przepisów, może wynieść do 65 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku skorzystania z projektu Polskiego Ładu, czyli braku pozwolenia na budowę nieruchomości do 70 mkw, można ją zacząć stawiać po 21 dniach. Nowe przepisy umożliwiają też rezygnację z udziału kierownika budowy - wówczas to inwestor bierze pełną odpowiedzialność za efekt, również w przypadku wadliwej konstrukcji.

Ten problem nie dotyczy domu wzniesionego w systemie modułowym. To jego producent, mający wszelkie potrzebne uprawnienia, dokonuje niezbędnych wyliczeń wraz z udziałem doświadczonych inżynierów. Dzięki temu nie ma powodów, aby martwić się o jego bezpieczeństwo.

Łatwiejsza, bezstresowa budowa

Budowa domu w systemie modułowym polega na ustaleniu wszystkich szczegółów, także z wykończeniem, już na etapie projektowania. To znaczące ułatwienie, ponieważ budynek nie musi być stawiany wyłącznie w stanie deweloperskim, ale całościowo, aby był gotowy do zamieszkania. Producent przygotowuje wszystko od a do z tak, jak zostało to ustalone na początku, wraz z wyposażeniem mebli w odpowiednich kolorach czy konkretnego sprzętu AGD.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy sporo czasu, ale także zyskujemy spokój związany z realizowaniem projektu wykończenia budynku. Wszystko przygotowywane jest dokładnie według zaakceptowanego projektu oraz jego specyfikacji. Inwestor, odbierając nieruchomość, dostaje dokładnie to, co zamawiał na samym początku i może spokojnie zacząć korzystać z nieruchomości – dodaje Rafał Nowakowski.

Szybsze i łatwiejsze postawienie domu w systemie modułowym, czy realizacja wykończonego pod klucz projektu to zdecydowanie największe zalety tego rodzaju budownictwa. Jest ono coraz częściej stosowane nie tylko w Polsce, ale także na świecie, właśnie z powyższych powodów. Istnieje wiele firm, które są w stanie wybudować nieruchomości modułowe. Wybierając jedną z nich do współpracy, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie i jakość wykorzystywanych systemów oraz materiałów. Dzięki temu można w prosty i szybki sposób postawić pełnowartościowy dom jednorodzinny lub stworzyć inwestycję złożoną z wielu domków wypoczynkowych w celach turystycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych