40 tys. złotych na rewitalizację polskich osiedli. Rusza trzecia edycja Zielonej Ławeczki

Ruszyła III edycja ogólnopolskiego konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”, w ramach którego Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy prawie 40 tys. złotych na rewitalizację polskich osiedli.

Autor: PropertyNews.pl 17 maja 2017 13:23

Projekt umożliwia przemianę zaniedbanych osiedli i blokowisk w zadbane zakątki i mini ogrody z zieloną ławeczką ufundowaną przez organizatora. W poprzednich edycjach konkursu udział wzięło ponad 850 osób z 40 polskich miast, a granty zdobyło 50 zespołów. Tym razem projektowi towarzyszy konkurs filmowy skierowany do architektów krajobrazu, ogrodników oraz studentów. Rejestracja grup konkursowych trwa do 14 czerwca.

Zielona Ławeczka to ogólnopolski konkurs grantowy, którego celem jest zmiana nudnego, szarego i zaniedbanego krajobrazu polskich blokowisk. Wszędzie tam, gdzie rosną chwasty zamiast kwiatów, krzewów lub klombów, mogą pojawić się zadbane i zielone kąciki, w których można usiąść, poczytać, odpocząć, pobawić się z dziećmi. Dzięki sąsiedzkiej pracy zespołowej, do tej pory powstało już 50 podobnych mini ogrodów, a na rewitalizację zaniedbanych osiedli wydano ponad 60 tys. zł.
– Społeczności sąsiedzkie coraz częściej chcą być odpowiedzialne za otoczenie, w którym żyją. Zależy im na czystej, ładnej i zdrowej okolicy. Zakładają osiedlowe ogródki warzywne i szklarnie, zaczynają dbać o skwery i place zabaw, sadzą drzewa. Projekt „Zielona Ławeczka” zachęca do podjęcia kolejnych działań, które mają na celu ulepszenie i upiększenie miejsc, w których żyjemy i przebywamy na co dzień – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ. Jak co roku partnerami inicjatywy są Katedra Architektury Krajobrazu i Katedra Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W tej edycji do partnerów dołączył Zespół Zarządców Nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co, gdzie, jak i kiedy?

W konkursie mogą wziąć udział zespoły sąsiedzkie (minimum pięcioosobowe). Sąsiedzi łączą siły, rejestrują się na stronie zielonalaweczka.pl, przygotowują projekt przebudowy danego terenu, (przeprowadzając przy tym konsultacje w lokalnej społeczności) i mają szansę otrzymać od Fundacji Banku Ochrony Środowiska grant pieniężny wraz z nagrodą rzeczową w postaci ławki parkowej, o łącznej wartości do 1200 zł. Później samodzielnie odpowiadają za urządzenie nowego, zielonego zakątka. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel zarządcy terenu. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu. Przypominamy, że grupy konkursowe należy zarejestrować do 14 czerwca, a gotowe projekty przesłać do końca czerwca.

Jak zaprojektować ogród, czyli konkursowy film instruktażowy

Dla architektów krajobrazu, ogrodników oraz studentów architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych, Fundacja BOŚ przygotowała oddzielny konkurs filmowy, w którym będą mogli podzielić się swoją fachową wiedzą. Zadaniem jest stworzenie dwuminutowego filmu instruktażowego, w którym w przystępny sposób eksperci przedstawią podstawowe informacje o zasadach projektowania ogrodów osiedlowych. Każda osoba lub grupa konkursowa może wybierać spośród sześciu tematów znajdujących się na stronie internetowej. Co ważne, można wysłać maksymalnie jeden film na dany temat. – Najlepsze z prac zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu "Zielona Ławeczka" i będą stanowiły ważną pomoc dla tych uczestników, którzy aranżują własne podwórka. Ponadto autorom najlepszych filmów zostaną przyznane atrakcyjne nagrody finansowe – 300 zł za każdy z nagrodzonych materiałów – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych