600 mln zł kredytu na budowę w Polsce superszybkiego internetu

Europejski Banki Inwestycyjny udzielił 600 mln zł kredytu na budowę w Polsce sieci superszybkiego internetu - poinformował w czwartek Bank. Do końca 2025 r. sieć firmy Światłowód Inwestycje ma obejmować 2,4 mln gospodarstw w kraju.

Autor: PAP 21 października 2021 12:30

Kredytobiorcą jest spółka telekomunikacyjna Światłowód Inwestycje, której współwłaścicielami są Orange Polska i APG, holenderski fundusz emerytalny. Napisano, że Światłowód Inwestycje sfinalizował transakcję i tym samym uzyskał dostęp do finansowania w łącznej wysokości 3,1 mld zł, które obejmuje kredyt udzielony przez EBI. Środki - jak zaznaczono w informacji - mają zostać przeznaczone na budowę sieci światłowodowej, która do końca 2025 r. będzie obejmować 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

W informacji podano, że według Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Komisji Europejskiej za rok 2020, Polska należy do najmniej zaawansowanych państw w Europie pod względem stopnia cyfryzacji. "W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce nastąpiła znaczna poprawa w zapewnianiu dostępu do internetu. Znajduje to odzwierciedlenie w ponadprzeciętnej dostępności bardzo szybkiego internetu, jak również dostępu do szerokopasmowej telefonii komórkowej. Jednocześnie ogólna liczba użytkowników stacjonarnych łączy szerokopasmowych jest niższa od średniej w UE, a różnica ta pogłębia się od 2015 roku. Niska dostępność internetu stacjonarnego jest szczególnie widoczna na obszarach o mniejszej gęstości zaludnienia" - czytamy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wskazano, że ponieważ około 80 proc. projektu jest realizowane w regionach spójności, będzie on skierowany w szczególności do obszarów o niedostatecznym zasięgu sieci. Ponadto - jak zaznaczono - projekt wpisze się w działania w dziedzinie klimatu dzięki oszczędnościom energii generowanym przez użytkowników końcowych podłączonych do sieci FTTH (Fiber to the home - światłowód do domu).

"Zielona i cyfrowa transformacja mają kluczowe znaczenie dla umożliwienia zdrowej odbudowy po pandemii COVID-19" - powiedziała, cytowana w informacji, wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, która odpowiada za działalność EBI w Polsce. Dodała, że realizowany projekt zmniejszy dystans dzielący Polskę od reszty krajów UE pod względem zasięgu ultraszybkich łączy szerokopasmowych.

"Szybki internet otwiera przed ludźmi i przedsiębiorstwami szereg nowych możliwości - od telepracy przez nauczanie domowe po dzielenie się wiedzą. Pandemia pokazała, że zaawansowane rozwiązania cyfrowe są podstawą silnych i zdrowych gospodarek i społeczeństw" - zaznaczyła.

Z kolei prezes Orange Polska Julien Ducarroz wskazał, że wysokiej jakości łączność stała się w pandemicznej rzeczywistości ważniejsza niż kiedykolwiek. "Od 2015 roku zainwestowaliśmy blisko 3,9 mld zł w budowę superszybkich łączy światłowodowych. Nowe łącza światłowodowe budujemy zarówno w większych miastach, jak i w małych miejscowościach - dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln polskich gospodarstw domowych" - powiedział.

Podkreślił, że spółka współpracuje z władzami nad zwiększeniem dostępu do szybkiego internetu m.in. poprzez prowadzenie w całym kraju projektów współfinansowanych ze środków unijnych. "Światłowód Inwestycje to nowy gracz na hurtowym rynku telekomunikacyjnym w Polsce, gotowy inwestować w nowoczesną i wydajną sieć głównie na obszarach o niedostatecznym zasięgu. Wierzymy, że przyczyni się to do cyfryzacji polskiej gospodarki i pomoże w walce z wykluczeniem cyfrowym" - powiedział Ducarroz.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych