7 powodów, by zainwestować w fotowoltaikę

Fotowoltaika to przyszłość nowoczesnego budownictwa. Prezentujemy 7 argumentów przemawiających za budową prywatnej minielektrowni.

Autor: housemarket.pl 16 kwietnia 2021 14:02

Energia odnawialna, czerpana z promieniowania słonecznego, przynosi rozwiązanie mnóstwa problemów, od skali mikro (rosnące koszty utrzymania domu) po makro (bezpieczeństwo energetyczne kraju, jakość życia na Ziemi). Dlatego warto przeanalizować jej największe zalety, a potem zwrócić się do fachowców o nieodpłatną analizę możliwości, jakie daje w przypadku konkretnego domu, firmy, a nawet gruntu.

1. Uniezależnisz się od wahań cen na rynku energii

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jako prosument, czyli producent i konsument w jednej osobie, zyskasz niezależność od poczynań energetycznych gigantów. Od kilku lat ceny prądu przecież wciąż rosną. Rośnie też nasza świadomość w tym zakresie, dlatego wielu z nas w przemyślany sposób wybiera czy zmienia dostawców albo twardo negocjuje taryfy. Ale co po tych wypracowanych z trudem oszczędnościach, skoro wprowadzona w tym roku tzw. opłata mocowa kolejny raz podniosła nam wszystkim rachunki? Dlatego najwyższa pora zmienić strategię i przejść na fotowoltaikę.

2. Mniejsze opłaty za prąd

Wydajne i solidne elektrownie słoneczne wytwarzają darmowy prąd, który może znacząco obniżyć rachunki – szacuje się, że nawet do 90 proc. przy dofinansowaniu z rządowego programu „Mój prąd”. Istotną rolę odgrywa tu licznik dwukierunkowy, mierzący zarówno energię z prywatnej minielektrowni, jak i tę pobraną z sieci energetycznej. Kiedy zużyjesz mniej niż samodzielnie wyprodukujesz, nadmiar energii zostanie przekazany do sieci, a system upustów dla prosumentów pozwoli ci odebrać 80 proc. wartości tej nadwyżki. Omówmy przykładową kalkulację dla małej instalacji o mocy 3,2 kWp zamontowanej na dachu dwuspadowym, finansowanej z nisko oprocentowanego kredytu eko-pożyczka Pierwotny koszt instalacji (bez dotacji) wyniósłby 15 000 zł. Po odjęciu dotacji i odliczeniu ulgi spada do 8 300 zł brutto. Dotychczasowy rachunek za prąd wynosił 300 zł co 2 miesiące, a obecny opiewa już tylko na 40 zł co 2 miesiące. Oszczędność roczna wynosi 1560 zł, przez 10 lat sumuje się aż do 15 600 zł.

CZYTAJ TEŻ: FOTOWOLTAIKA NABIERA TEMPA 

3. Oszczędności na ogrzewaniu

Skoro mowa o wieloaspektowych korzyściach z paneli słonecznych, warto podkreślić wątek wciąż dalece mniej znany. Rozwiązania takie jak pakiet EnergyHEAT firmy KratkiENERGY, łączący pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, pozwala na długie lata powiązać niższe rachunki za prąd z mniejszymi wydatkami na ogrzewanie w okresie zimowym.

4. Większy komfort życia

W kontekście wydatków na prąd najczęściej pojawiają się skojarzenia ze światłem (dziś na szczęście w znacznej mierze energooszczędnym), pracą sprzętu AGD i RTV (którego z kolei z roku na rok w naszych domach jest coraz więcej) oraz klimatyzacją (generującą latem bardzo wysokie rachunki, ale też przeciążenia i awarie sieci). Inaczej niż jeszcze kilka lat temu, coraz większa liczba Polaków wykorzystuje prąd do gotowania oraz suszenia ubrań, a elektrycznym ogrzewaniem podłogowym ogrzewa m.in. łazienkę – nie tylko w okresie mrozów. Nowych rozwiązań opartych na prądzie wciąż przybywa i dalej będzie przybywało. A z własną minielektrownią słoneczną na dachu będziesz mógł zupełnie beztrosko korzystać z urządzeń, które ułatwiają i uprzyjemniają życie. Tak po prostu, bez obaw o wydatki.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych