800 zł za metr - tyle trzeba średnio wydać na remont mieszkania o powierzchni 50 mkw.

W zaokrągleniu 10 tys. zł za łazienkę, 20 tys. zł za kuchnię, 9 tys. zł za pokój i sypialnię oraz 3500 zł za przedpokój - to standardowe wydatki na remont 50-metrowego mieszkania.

Autor: housemarket.pl 03 września 2021 11:29

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali wydatki na remont mieszkania 50 mkw. (kuchnia 8 mkw., łazienka 6 mkw., dwa pokoje o 10 i 20 mkw. i 6 mkw. przedpokoju), jakie lokator poniesie w 2021 roku. Wszystkie ceny, zarówno materiałów, jak i robocizny, są uśrednione, ale mogą się różnić w zależności od regionu czy wartości nieruchomości. Dane pochodzą z wyliczeń portalu rynekpierwotny.pl i z porównywarki Rankomat.

Prawie połowę wydatków pochłonie kuchnia

Remont 8 mkw. kuchni to ponad 46 proc. wszystkich wydatków na remont mieszkania. Na sam sprzęt, w tym meble na wymiar i AGD, trzeba wydać ok. 13 tys. zł. Reszta to koszty robocizny od skucia i położenia płytek, przez wymianę instalacji, po montaż drzwi i sprzętów – wynika z obliczeń portalu rynekpierwotny.pl.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: POLAKÓW NIE STAĆ NA REMONT DOMU CZY MIESZKANIA?

Druga na liście wydatków jest łazienka. Remont 6 mkw. pomieszczenia pochłonie ok. 10 tys. zł. To ponad 23 proc. wszystkich wydatków. Połowa tej kwoty kosztuje sama robocizna, m.in. skucie i wywóz płytek, demontaż WC, montaż kaloryfera oraz wanny lub prysznica, instalacja hydrauliczna i elektryczna. Urządzenia sanitarne oraz drzwi z montażem to ponad 3 tys. zł.

Remont pokoju 20 mkw. i sypialni 10 mkw. zamyka się w kwocie 8 900 zł i stanowi nieco ponad jedną piątą wydatków. Najdroższa jest wymiana podłogi za prawie 4 tys. zł, reszta to koszt nowego oświetlenia, kaloryferów i drzwi.

Rachunek uzupełniają malowanie ścian i instalacja elektryczna (po 1 tys. zł). Najtańszym remontowanym pomieszczeniem jest przedpokój 6 mkw. Ok. 3550 zł (8,40 proc. wydatków) wyniesie zerwanie starych paneli, wylewka podłogowa, montaż drzwi z ościeżnicą, malowanie ścian i sufitu oraz lampa sufitowa z montażem – wylicza rynekpierwotny.pl.

Ubezpieczenie mieszkania po remoncie może się opłacić

Koszty polisy mieszkaniowej to najmniejszy wydatek w remontowanym mieszkaniu. Ubezpieczenie za 350 zł stanowi zaledwie 0,83 proc. wszystkich wydatków remontowych. Polisa w tej cenie dla mieszkania 50 mkw. po remoncie wartego 390 tys. zł zawiera ochronę ścian, stałych elementów, wyposażenia i piwnicy na wypadek zdarzeń losowych w formule All Risk, a dodatkowo kradzież z włamaniem, przepięcia, stłuczenie szklanych przedmiotów, dewastację i wandalizm, pakiet home i medical assistance oraz NNW dla zwierząt domowych.

- Inwestycja w mieszkanie 40 tys. zł to dla większości lokatorów bardzo duża kwota. W razie pożaru, zalania czy kradzieży może to być dopiero początek wydatków. Dlatego warto dołożyć kilkaset złotych więcej i zyskać ochronę finansową przez cały rok. Mimo że środki wydane na remont podniosą wartość mieszkania, nie wypłynie to zauważalnie na cenę polisy mieszkaniowej - wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych