83 proc. gmin w Polsce zainteresowanych współpracą przy "Czystym powietrzu"

Ponad 2 tys. gmin wyraziło chęć współpracy przy realizacji programu antysmogowego "Czyste powietrze" - informuje NFOŚiGW. Fundusz przekazał, że do połowy lipca wydłużono termin dot. podpisywania aneksów, które umożliwią przekazanie gminom dodatkowych środków.

Autor: PAP 07 czerwca 2021 13:51

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomniał, że do 15 czerwca jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu "Czyste powietrze". Do 15 lipca wydłużono z kolei termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów. Na samorządy czeka w sumie ponad 100 mln zł na uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych, podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i premie dla najbardziej aktywnych.

Fundusz wyjaśnił, że z końcem marca br. upłynął termin przyjmowania deklaracji od gmin, które z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą realizować program "Czyste powietrze". "W skali całego kraju odnotowano ok. 850 nowych zgłoszeń. Wcześniej podpisanych porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego było już ponad 1200. To oznacza, że w sumie 83 proc. gmin będzie uczestniczyć w programie" - podkreślono.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

NFOŚiGW zwrócił jednak uwagę, aby otrzymać nowe, finansowe bonusy, samorządy zostały zobowiązane do podpisania stosownego porozumienia o współpracy do końca maja br. (nowe gminy, które dotychczas nie miały porozumień) lub aneksu do końca czerwca br. (gminy, które miały już porozumienia, ale na starych zasadach).

"Dotychczas podpisano 1589 porozumień (w tym 372 na nowych zasadach), dlatego na prośbę wfośigw, które odpowiadają za podpisanie i realizację ww. dokumentów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska - wydłużył ten termin do połowy lipca br., co umożliwi jeszcze większej liczbie jednostek samorządu terytorialnego na spełnienie tego wymogu" - poinformowano.

Dodano, że znalazły się też gminy, które mimo zamknięcia zgłoszeń do programu "Czyste powietrze", chciałyby go wdrażać korzystając z przewidzianych zachęt, więc po raz kolejny umożliwiono im przystąpienie do programu - tym razem w nieprzekraczalnym terminie do 15 czerwca br. Nadal obowiązuje pisemna forma zgłoszenia do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

Jak przypomniano, nowe bonusy finansowe dla gmin, które będą uczestniczyć w "Czystym powietrzu" składają się z trzech komponentów. Pieniądze można otrzymać na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł). Kolejną zachętą są wyższe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy - 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym (było odpowiednio 100 zł i 0 zł). Trzecią forma zachęt jest premiowanie najbardziej aktywnych samorządów (do 16 mln zł) ze względu na liczbę składanych wniosków.

NFOŚiGW przekazał, że w programie "Czyste powietrze" złożono do tej pory ponad 254 tys. wniosków o dofinansowanie na blisko 4,5 mld zł.

Program "Czyste powietrze", który wystartował we wrześniu 2018 roku, oprócz dopłat do termomodernizacji przewiduje wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Jak niedawno informował PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie. W tym roku mają zmienić się również kryteria dochodowe w programie, które mają pozwolić większej liczbie osób sięgnąć po podwyższone dofinansowanie, czyli do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych