ACCIONA: 2022 nie przyniesie branży zbyt wiele zmian

Rynek nieruchomości w Polsce w ostatnich dwóch latach jest niezwykle dynamiczny. Silnie uzależniony od aktualnej sytuacji politycznej oraz czynników społecznych i ekonomicznych. Inflacja, najpierw rekordowo niskie, potem szybko rosnące stopy procentowe, trwająca pandemia – to jedne z najważniejszych czynników, które determinowały dynamikę zmian na rynku nieruchomości w 2021 roku. Jaki będą miały na niego wpływ także teraz? O tym mówi Katarzyna Unold, dyrektorka zarządzająca ACCIONA w Polsce.

Autor: housemarket.pl 17 stycznia 2022 13:32

  • Na zmianę cen mieszkań wpływa inflacja i czynniki ekonomiczne.
  • Ceny mieszkań nadal będą rosnąć jednak nie tak dynamicznie jak dotychczas.
  • Wprowadzone zmiany stóp procentowych sprawiają, że mogą pojawiać się trudności w uzyskaniu kredytu, co zaś może przełożyć się na obniżenie entuzjazmu wśród klientów.
  • Pod względem dostępności mieszkań Polska nadal mocno odstaje od krajów Unii Europejskiej.

Rosnąca inflacja a chęć zakupu mieszkania

Inflacja to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych tematów w kraju. Czynnik ten mocno wpływa na zmiany cen nieruchomości.

- W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z niespotykanym dotąd w Polsce wzrostem cen mieszkań (średnio przynajmniej o 10 proc., w niektórych dzielnicach Warszawy nawet przeszło 15 proc.), na który złożyło się wiele kwestii. Bardzo niskie oprocentowanie produktów bankowych, typu lokat i kont oszczędnościowych, oraz rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, powodowało chęć do zainwestowania w zakup mieszkania. Zainteresowanych nie brakowało, bowiem inwestycja w nieruchomości od lat uważana jest za jeden z lepszych sposobów na ochronę swojego kapitału, m.in. właśnie przed inflacją. Pomimo faktu, że budowało i buduje się dużo (według danych GUS w 2021 roku oddano do użytkowania aż 10 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej), to popyt na zakup mieszkania przewyższała podaż. W 2021 roku wydano także rekordową liczbę pozwoleń na budowę – nawet 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak ciągle w porównaniu, np. do krajów Europy Zachodniej, w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada znacznie mniej mieszkań – komentuje Katarzyna Unold.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: REWELACYJNY 2021 W ACCIONA 

Co z cenami mieszkań? Będą rosnąć, czy wyhamują?

Wielu Polaków ciągle zastanawia się, czy w 2022 roku ceny w końcu wyhamują, czy „bańka”, o której lubią mówić eksperci, w końcu pęknie i wrócimy do sytuacji sprzed pandemii.

- Kolejny rok nie przyniesie nam zbyt wielu zmian w tej kwestii. Co prawda, szacujemy, że nie zobaczymy już tak dużej i gwałtownej dynamiki wzrostu cen mieszkań, jednak ich ceny nadal będą rosnąć - dodaje Unold.

Stopy procentowe w górę

Nie bez znaczenia dla rynku nieruchomości jest także wysokość stóp procentowych. Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce wynosiła 0,10 proc. To jeden z najniższych wyników w historii. W tym czasie na niskim poziomie był także WIBOR, na którym oparty jest cały system oprocentowania kredytów (większość kredytów mieszkaniowych ma oprocentowanie zmienne, oparte na wskaźniku WIBOR 3M lub 6M).

Sytuacja uległa zmianie w grudniu, kiedy RPP podwyższyło główną stopę procentową. Od tego czasu zmieniła ona swoją wartość już dwukrotnie (najpierw wynosiła 1,75 proc., a obecnie 2,25 proc.). Niestety to nie koniec – eksperci zapowiadają dalszy wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie wysokości rat kredytu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych