Adam Urbański, TDJ Estate: Polacy nie rezygnują z mieszkańhousemarket.pl - 05 marca 2021 08:16


Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania, choć sytuacja w 2020 roku przyniosła zmiany w strukturze nabywców szczególnie inwestycyjnych. Klienci, którzy kupowali mieszkania pod kątem najmu krótkoterminowego, dzisiaj rezygnują z zakupu - powiedział Adam Urbański, dyrektor sprzedaży TDJ Estate.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku mieszkań w Polsce?

Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania, choć sytuacja w 2020 roku przyniosła zmiany w strukturze nabywców szczególnie inwestycyjnych. Klienci, którzy kupowali mieszkania pod kątem najmu krótkoterminowego, dzisiaj rezygnują z zakupu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niepewna sytuacja na rynku pracy oczywiście znacząco wpływa na decyzje zakupowe Polaków, szczególnie pracujących w branżach dotkniętych lockdownem. Istnieje jednak spora grupa klientów, którzy w niepewnych czasach poszukują bezpiecznej lokaty kapitału a tu trudno o lepszą alternatywę niż nieruchomości.

Inwestycje dobrze zlokalizowane, w odpowiednim standardzie i oferujące więcej niż tylko mieszkanie poszukiwane są przez klientów, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

Jakie trendy lub tendencje są aktualnie zauważalne na rynku mieszkaniowym?

Zamknięcie spowodowane pandemią spowodowało, że bardziej dostrzegamy niedogodności aktualnego miejsca zamieszkania. Zauważamy, że klienci znacznie bardziej doceniają osiedla z bogatą infrastrukturą. Duże znaczenie ma atrakcyjne zagospodarowanie osiedla, strefy wspólne, gdzie można odpocząć, zrelaksować się czy przeczytać książkę.

To bardzo dobra informacja dla nas ponieważ projektujemy osiedla z dbałością o wspólną przestrzeń, która podnosi komfort mieszkania.

Dodatkowa przestrzeń, dająca możliwość wygospodarowania miejsca do pracy oraz odpoczynku zyskała na znaczeniu, klienci częściej wybierają mieszkania o większej powierzchni lub dodatkowym pokojem, zwracają baczniej uwagę na powierzchnię balkonu, tarasu czy ogródka w mieszkaniach parterowych.

Czy przygotowują się Państwo na ewentualność zawirowań na rynku?

Niespokojny i zaskakujący rok 2020 zapamiętamy też jako ten, w którym mocno rozwinęliśmy nasze możliwości prowadzenia zdalnej sprzedaży. Pomimo lockdownu utrzymaliśmy stały kontakt z naszymi klientami, wprowadziliśmy szereg rozwiązań które to umożliwiły i zarazem były bardzo wygodne dla odbiorców. Nie zmienia to jednak faktu, iż zarówno my jak i nasi klienci wolimy kontakt bezpośredni, chcemy się poznawać, wymieniać spostrzeżeniami co buduje trwałe relacje.

W roku 2020 przeszliśmy szybki kurs radzenia sobie z sytuacjami w jakich wcześniej nikt z nas nie był. Liczę że 2021 przyniesie ze sobą stabilizację i spokój.

Trzymam kciuki za możliwość jak najszybszego powrotu do pełnego otwarcia gospodarki i prywatnych biznesów takich jak restauracje, siłownie, instytucje kultury. Lokale usługowe zlokalizowane w obrębie naszych osiedli czekają na nowych inwestorów, którzy zechcą korzystać z ich potencjału.