Adamczyk: 10 tys. ha dobrych terenów na Mieszkanie Plus

Na potrzeby Narodowego Programu Mieszkaniowego wykorzystane będą tereny Skarbu Państwa. To prawie 10 tys. hektarów powierzchni - mówił w wywiadzie w Polskim Radio Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Założenia programu Mieszkanie Plus przyjął we wtorek rząd.

Autor: Parlamentarny 28 września 2016 09:35

- Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM) to wielkie przedsięwzięcie - mówił polityk. - Przypomnę jaką batalię o niego stoczyliśmy w Sejmie w 2010 roku. Niestety nie przyniosła rezultatów - Adamczyk winą za niepowodzenie tamtej inicjatywy obarczył rządzącą koalicję PO-PSL. Po czym przeszedł do bardzo pesymistycznych faktów.

- Mało kto wie, ale Polska jest ostatnia w Europie jeśli chodzi o statystyki ilości mieszkań na 1000 obywateli. Wyprzedza nas nawet Rumunia - mówił. - Brak takich mieszkaniowych programów dostrzegli wszyscy politycy w Europie, poza Polską. U nas tego programu nie było, czego efektem jest deficyt mieszkaniowy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polityk ocenił, że w Polsce brakuje 897 tys. mieszkań. Tym faktem też uzasadnił decyzje młodych Polaków o migracji poza granice Rzeczpospolitej. - Nie ma gniazda, nie ma piskląt - przytoczył stare ludowe przysłowie Adamczyk.

Według PiS, nowy program dedykowany wszystkim, ale szczególnie rodzinom i właśnie młodym Polakom.

Tereny pod mieszkania da Skarb Państwa

NPM ma doprowadzić do powstania mieszkań pod wynajem, a nie pod zakup. Dziennikarz dopytywał ministra Adamczyka jak na ten moment wygląda pozyskiwanie gruntów pod budowę mieszkań. Adamczyk przekonywał, że grunty i fundusze na realizację programu są zagwarantowane.

- Nie obciążamy tym programem budżetu kraju - powtórzył Adamczyk. Ten argument padał wcześniej, gdy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiadało omawiane rozwiązanie. - Wykorzystamy natomiast tereny Skarbu Państwa: tereny zarządzane przez agencje rządowe (Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego), czy przez starostów.

Wedle wyliczeń ministra to prawie 10 tys. hektarów powierzchni, "dobrych terenów, gotowych pod zabudowę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych