Agencji Mienia Wojskowego uzyskała 7,5 mld zł ze sprzedaży nieruchomości

Mija 25 lat istnienia Agencji Mienia Wojskowego; w tym czasie ze sprzedaży nieruchomości i powojskowego mienia uzyskano ok. 7,5 mld zł, z czego 1,87 mld zł trafiło do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych RP - podała PAP rzeczniczka Agencji Małgorzata Weber.

Autor: Pap 31 sierpnia 2021 08:16

Agencja powstała w 1996 r. - wówczas weszła w życie ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. W 2015 r. do AMW przyłączono Wojskową Agencję Mieszkaniową - przypomniała rzeczniczka.

Do zadań AMW należy obecnie troska o sytuację mieszkaniową wojskowych i ich rodzin oraz zagospodarowanie nieruchomości oraz mienia ruchomego - środki ze sprzedaży regularnie zasilają fundusze MON i MSWiA - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podała, że przez ostatnie 25 lat ze sprzedaży nieruchomości i powojskowego mienia uzyskano ok. 7,5 mld zł. Środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości są wykorzystywane na nowe inwestycje mieszkaniowe, a pieniądze z zagospodarowania mienia powojskowego idą do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych MON - 1,87 mld zł. Kilkaset milionów złotych trafiło też do MSWiA - na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Wszystkie zadania dotyczące zakwaterowania Sił Zbrojnych RP realizowane przez AMW są finansowane z środków własnych oraz przekazywanej przez MON dotację budżetową w wysokości ponad 1 mld zł rocznie.

Jak podała Weber, przez 25 lat AMW oddała do użytku ponad 16 tys. nowych mieszkań w 122 miejscowościach, a tylko w ciągu ostatnich 10 lat wyremontowała 18 tys. lokali mieszkalnych i kwater. Obecnie Agencja dysponuje 26 tys. lokali mieszkalnych. W swoim zasobie ma też 10 tys. miejsc w 60 internatach oraz ponad 3 tys. kwater internatowych - zaznaczyła Weber.

Z każdym rokiem wzrasta liczba obsługiwanych przez Agencję żołnierzy zawodowych w zakresie zapewnienia im prawa do zakwaterowania. Agencja zapewnia obecnie zakwaterowanie ponad 90 tys. żołnierzy - podała rzeczniczka.

"Dbamy o to, by każdy z nich zrealizował swoje uprawnienia w wybranej przez siebie formie: przyznanego mieszkania lub kwatery internatowej albo wypłaconego świadczenia mieszkaniowego" - powiedziała cytowana w informacji AMW prezes Agencji Agnieszka Bolesta.

Najbardziej preferowaną przez żołnierzy formą jest wypłata świadczenia mieszkaniowego - skorzystało z niego według danych z 2021 r. ponad 70 tys. żołnierzy, podczas gdy w 2011 r. wypłacano świadczenie dla 44 tys.

Obecnie prawie 12 tys. żołnierzy mieszka w kwaterach lub lokalach mieszkalnych, a niemal 9 tys. korzysta z internatów i kwater internatowych.

Agencja co roku oddaje do użytku nowe mieszkania i internaty dla żołnierzy, a także wykonuje remonty i roboty budowalne związane z ulepszeniem oraz modernizacją swojego zasobu na terenie całego kraju - podkreśliła rzeczniczka AMW.

W ciągu ostatnich pięciu lat AMW przeznaczyła 473 mln zł na fundusz rezerwowy, z którego finansowane są inwestycje budowlane, zakupy nieruchomości oraz remonty. Dzięki temu w drodze inwestycji własnych oraz zakupu mieszkań dla żołnierzy pozyskano ponad 1,5 tys. lokali mieszkalnych.

Od 2015 r. zwiększyła się z blisko 1900 do ponad 3100 miejsc baza kwater internatowych. Wybudowano 3 nowe internaty, a 30 obiektów zmodernizowano i wyremontowano.

W 2021 r. na inwestycje mieszkaniowe Agencja zaplanowała ok. 80 mln zł. Mieszkania w tym roku otrzymają żołnierze w Jarocinie (24 lokale), Olsztynie (8 mieszkań) i w Zamościu (30 mieszkań). Kolejne inwestycje z lokalami gotowymi do zasiedlenia przygotowywane są w Elblągu (40 mieszkań) i Przasnyszu (30 lokali).

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych