Agencji Mienia Wojskowego uzyskała 7,5 mld zł ze sprzedaży nieruchomości

Do końca roku planowane jest również pozyskanie w drodze zakupu 24 lokali mieszkalnych w Grudziądzu (5), Bielsku-Białej (5), Olsztynie (5) i 9 w Lublinie. W 2021 r. Agencja planuje też uzyskać 49 nowych miejsc internatowych w Ciechanowie (garnizon Przasnysz) oraz 50 w Warszawie. W przygotowaniu są inwestycje m.in. w Łomży, Suwałkach, Pruszczu Gdańskim i Białej Podlaskiej.

W 2015 r. w AMW wprowadzono strategię wcześniejszego diagnozowania rzeczywistych potrzeb mieszkaniowych żołnierzy, co skróciło z trzech lat do jednego roku oczekiwanie na przydział lokalu. W czterech oddziałach regionalnych AMW - Bydgoszcz, Gdynia, Kraków, Wrocław - średni czas oczekiwania na wyremontowane mieszkanie wynosi pół roku - podała rzeczniczka.

Ze sprzedaży nieruchomości przez 25 lat AMW uzyskała łącznie ok. 6,4 mld zł. W tym ponad 4 mld zł przyniosła sprzedaż gruntów, a ok. 2,1 mld zł - sprzedaż mieszkań na podstawie ustaw o WAM i AMW oraz w trybie przetargowym. Prawie 300 mln zł wpłynęło na konto Agencji ze sprzedaży lokali użytkowych.

Aktualny zasób nieruchomości AMW do zagospodarowania obejmuje 4 tys. działek o łącznej powierzchni 3 tys. ha z niemal 2 tys. budynków o powierzchni użytkowej ponad 630 tys. m kw.

Agencja ma też w ponad 1900 lokali użytkowych w całej Polsce, z których blisko 70 proc. wynajmuje, mimo trudności związanych z pandemią.

W ciągu 25 lat AMW uzyskała z tytułu sprzedaży mienia ruchomego blisko 975 mln zł. W ostatnich pięciu latach Agencja przejęła od MON i MSWiA 336 tys. rzeczy ruchomych podlegających koncesjom lub niekoncesjonowanych, z których zagospodarowała 252 tys. uzyskując z tego tytułu 255 mln zł przychodu.

Od czerwca 2018 r. działa sklep internetowy sklep.amw.com.pl - nowy kanał sprzedaży mienia ruchomego. Od uruchomienia zakupy zrobiło w nim już 35 tys. klientów, a wartość sprzedaży wyniosła ponad 4 mln zł - podała rzeczniczka.

AMW wspiera i realizuje też projekty na rzecz stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich, oraz dotyczące rozbudowy baz i zaplecza logistycznego w ramach zobowiązań NATO.

Agencja Mienia Wojskowego jest nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. W strukturze działają biura obsługi żołnierzy zlokalizowane w 10 oddziałach regionalnych AMW. Dostęp do informacji zapewnia też strona internetowa amw.com.pl ze specjalnym e-poradnikiem. Ułatwieniem jest także możliwość składania wniosków za pośrednictwem platformy e-puap.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych