Agnieszka Szczepaniak: mikroapartamentów nie można porównywać do mieszkań, ich funkcja jest inna

Od kilku tygodni rynek mieszkaniowy w Polsce przechodzi prawdziwy szturm. Tysiące osób szuka miejsca do zamieszkania w naszym kraju, co przekłada się na ogromny popyt na mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt rosnącej inflacji i coraz bardziej restrykcyjnych warunków kredytowych. O tym, dlaczego w tym czasie wiele osób decyduje się inwestować w mikroapartamenty, opowiada Agnieszka Szczepaniak, architekt z pracowni AP Szczepaniak.

Autor: housemarket.pl 30 marca 2022 12:47

  • Trend microliving w Polsce kwitnie niemal od dekady. W obecnej sytuacji popyt na mikroapartamenty utrzyma swój poziom, a nawet może wzrosnąć.
  • Mikroapartamenty mogą być alternatywą dla „typowych akademików” czy wynajmu pojedynczego pokoju.
  • Popyt na mikromieszkania wynika jednak nie tylko z użytecznych części wspólnych i nowoczesnego wyposażenia, to również zasługa dobrej lokalizacji, będącej wyróżnikiem takich inwestycji.

Rekordowy popyt na mieszkania

W 2021 r. deweloperzy mogli być zaskoczeni liczbą chętnych na zakup mieszkania. Według raportu JLL, w minionym roku dysproporcja między mieszkaniami sprzedanymi a wprowadzonymi do oferty była bardzo wysoka – na rynku pojawiło się o 11 tysięcy nowych mieszkań mniej niż sprzedano. Taki poziom zainteresowania przełożył się oczywiście na ceny, przez co w konsekwencji mniej osób stać na zakup mieszkania i zamiast tego decydują się na wynajem. Obecnie na wysoki popyt na rynku mieszkań i lokali na wynajem ma również wpływ rosnąca liczba uchodźców z Ukrainy, którzy zamierzają pozostać w naszym kraju na dłużej.

Ochłodzenie na rynku kredytowym

Choć konsumenci prywatni mogą być obecnie mniej skorzy do podejmowania większych i ważniejszych decyzji, to rynek wciąż jest napędzany - głównie przez inwestorów. W niepewnych czasach ludzie mają tendencję do odkładania poważniejszych decyzji w swoim życiu na później, jednak ci, którzy dysponują majątkiem, poszukują sposobów na ochronę kapitału przed rosnącą inflacją. Nieruchomości nie tracą szybko na wartości, stąd też to jedna z pewniejszych metod inwestowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: MIKROAPARTAMENTY IDEALNE NA START 

Mikroapartamenty w cenie

W świetle bardziej restrykcyjnych wymogów kredytowych i wysokich cen mieszkań ciekawą alternatywą dla zainteresowanych inwestowaniem okazują się mikroapartamenty. To lokale znajdujące się w centrach dużych miast, dostępne za relatywnie niską cenę i oferujące przy tym różnorodne udogodnienia. Mają powierzchnię około 25 metrów kwadratowych, własną łazienkę, aneks kuchenny, nierzadko są wyposażone w balkon i klimatyzację. Są zaaranżowane tak, aby pomieścić wiele funkcji w jednym lokum. W budynkach znajduje się również wiele części wspólnych, takich jak pralnie, przestrzenie coworkingowe czy rekreacyjne. Taki sposób projektowania wzmacnia też interakcje międzyludzkie.

- Mikroapartamenty mogą być alternatywą dla „typowych akademików” czy wynajmu pojedynczego pokoju. Są atrakcyjne dla studentów, ponieważ dają prywatność i wyższy standard. Nierzadko też pełnią funkcje hotelowe: dla turystów czy osób podróżujących biznesowo. Popyt na takie lokale rośnie na sile, utrzymuje się już od wielu lat. Dla osób dysponujących mniejszym budżetem jest to wciąż opłacalna możliwość inwestowania - mówi Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak.

Mikroapartamentów nie można zatem porównywać do mieszkań, ponieważ ich funkcja jest inna. Bardziej przypominają domy studenckie, wynajem poszczególnych pokoi czy hotele. Popyt na nie wynika jednak nie tylko z użytecznych części wspólnych i nowoczesnego wyposażenia. To również zasługa dobrej lokalizacji, będącej wyróżnikiem takich inwestycji. Powstają zazwyczaj w centrach miast, w pobliżu uczelni wyższych, biurowców czy parków technologicznych. Nic w tym dziwnego, bo główną grupą zainteresowanych są studenci i pracownicy, którzy zaczynają samodzielne życie w nowym mieście.

Trend microliving w Polsce kwitnie niemal od dekady. Na zachodzie to bardzo popularny styl życia, który w istotny sposób zaznaczył się na rynku nieruchomości. Zdaniem Agnieszki Szczepaniak, w obecnej sytuacji popyt na mikroapartamenty utrzyma swój poziom, a nawet może wzrosnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych