Akademiki na fali wzrostuhousemarket.pl - 21 czerwca 2021 10:54


W największych miastach, w Polsce znajduje się około 6 tys. miejsc noclegowych w działających akademikach oraz 8,5 miejsc w projektach znajdujących się w realizacji - wynika z raportu JLL "Polski Sektor Living 2.0". Według ekspertów łącznie odpowiada to na potrzeby 1,2 proc. całej populacji studentów, co wskazuje na ogromny potencjał tego sektora w naszym kraju.

Według analizy JLL rynek prywatnych akademików w Polsce ma ogromny potencjał. Wynika to z wysokiej liczby studentów i nadal bardzo ograniczonej oferty mieszkaniowej.

Do niedawna studenci zainteresowani rozpoczęciem studiów w innym mieście mogli skorzystać albo z oferty domów studenckich należących do uczelni publicznych lub też wynająć lokum od osoby prywatnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Akademiki państwowe są stosunkowo tanie, ale też często oferują niską jakość zakwaterowania i zapewniają miejsca noclegowe dla mniej niż 10 proc. populacji studentów. Pozostali, o ile w czasie studiów nie mieszkali z rodzicami trafiali na rynek mieszkaniowy - nieliczni zamożniejsi nabywając nieruchomość, zdecydowana większość jako najemcy w ramach prywatnego sektora nieruchomości na wynajem. Dopiero pierwsze prywatnie zarządzane akademiki zaczęły dostarczać ofertę dedykowaną studentom, dostosowaną do ich potrzeb - czytamy w raporcie JLL. 

Eksperci dodają, że w okresie pandemii i przejścia w zdalny tryb nauczania sektor ten radził sobie zaskakująco dobrze. Wielu studentów nadal chce mieszkać w mieście w którym studiuje ze względu konieczności uczestnictwa w zajęciach technicznych lub laboratoryjnych czy też ze względu na pracę.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez JLL, w IV kwartale 2020 roku wśród właścicieli i operatorów obiektów tego typu, ponad 54 proc. akademików (wg. liczby miejsc noclegowych) utrzymało obłożenie powyżej 90 proc. w roku akademickim 2020/21, a tylko 10 proc. poniżej 60 proc. Ok 39 proc. miejsc nie zostało przecenionych w stosunku do poprzedniego roku akademickiego, a w przypadku 48 proc. miejsc noclegowych respondenci twierdzili, że czynsze nawet wzrosły.  

Analitycy JLL podają, że można był również zaobserwować zaostrzenie konkurencji, zarówno w przypadku obiektów prywatnych jak też przez osoby wynajmujące mieszkania. Eksperci dodają, że dało się zauważyć bardziej elastyczne podejście operatorów domów studenckich w zakresie cen łóżek, które pozostawały wolne po rozpoczęciu roku szkolnego w październiku.  semestru.

- Widzimy utrzymujące się zaufanie i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych mieszkaniami studenckimi i oczekujemy, że w 2021 roku dojdzie do zwiększonej liczby transakcji - podaje raport.